Министерството на образованието търси вариант за разкриване на допълнителна паралелка

Напрежение около приема в първи клас в столичното 73-о училище. Родители сигнализират, че децата им не са приети в учебното заведение, въпреки че живеят в непосредствена близост. Има и съмнения за фиктивни адресни регистрации и несправедлив подбор.

От Министерството на образованието, заедно с ръководството на училището, търсят вариант за разкриване на допълнителна паралелка, за да бъде решен казусът. А за да се избегне възможността за измами с регистрациите, са необходими законови промени.

„Главният проблем тази година е, че поради изграждането на STEM кабинети е редуциран приемът на ученици от пет на 3 паралелки. 31 деца не са приети в училището. Имахме такава ситуация и с детската градина. Нашето дете беше записано в "Люлин". Аз всяка сутрин закъснявах за работа“, заяви родител.  

Отпускат 2,3 млн. лв. за компенсации на неприетите деца в детски градини

„Другият проблем е, че много хора кандидатстват с фалшиви адресни регистрации и изместват такива като нас“, посочи родителят Цветан Иванов.

„Обсъждахме с директора и смятаме, че ще намерим решение на проблема поне за първа група. По-големият проблем е фалшивите регистрации. В момента единственият вариант е да се проверява кой живее на адрес“, обясни Десислава Желязкова от Дирекция „Образование“ към Столичната община.

Това не е единственият подобен случай в столицата. В деня на първото класиране стана ясно, че обявените места са повече от броя на кандидатствалите деца с близо 600. Въпреки това 682 деца не са класирани. Причината - някои училища са в пъти по-предпочитани, докато в други остават свободни места.

Репортер: Рая Ваташка

Редактор: Камена Георгиева