Стойността на програмата нараства до 2,63 млрд. долара

Съединените щати одобриха продажбата на допълнително въоръжение за българските изтребители F-16 Блок 70, става ясно от уведомление, публикувано във Федералния регистър на САЩ. Решението предвижда придобиването на 125 ракети AIM-120C-8 AMRAAM и четири ракети AIM-9X Block II, както и резервни компоненти, логистична и техническа поддръжка. Така общата стойност на програмата за самолетите, въоръжението и съпътстващите услуги нараства с 957 млн. долара до 2,63 млрд. долара.

AIM-120C-8 AMRAAM е най-новата версия на основната ракета на НАТО за въздушен бой извън визуална видимост. Сделката включва още пет допълнителни секции за насочване на ракетите и четири ракети AIM-9X Block II, предназначени за близък въздушен бой.

Експерт: Изисква се съгласие на парламента, ако американските самолети у нас се използват за военна операция

Според американската Агенция за сътрудничество в областта на отбраната и сигурността (DSCA) новото въоръжение ще повиши значително бойните способности на бъдещата българска ескадрила F-16 Блок 70. Очаква се то да подобри готовността за изпълнение на мисии по въздушен суверенитет, възпиране и участие в съвместни операции на НАТО.

От Вашингтон посочват, че допълнителното въоръжение не е било включено в първоначалния пакет и представлява съществено разширяване на възможностите на българските военновъздушни сили. Според американската страна сделката ще допринесе за укрепването на сигурността на съюзник от НАТО и за засилването на отбранителния потенциал на източния фланг на Алианса.

Редактор: Ралица Атанасова
Източник: БГНЕС
tracking tracking tracking tracking tracking tracking tracking