Киберпрестъпниците се насочват към смартфоните и таблетите, защото нямат защита

Всяка година милиони потребители, компании и правителства стават жертва на киберпрестъпления. Загубите се изчисляват на милиарди евро, но точна статистика в световен мащаб няма. 


Според експерти, през тази година интернет измамите се насочват основно към мобилните устройства, през които се свързваме с интернет и извършваме интернет банкиране.


   
Все повече интернет измами се регистрират чрез сайтове за намиране на надомна работа, които наемат т.нар. финансови мулета


„В момента в който сключат договор, работата на това лице се състои да си създаде банкова сметка, на която да получава една сума пари, да задържа определен процент, след което останалата част да превежда на трета сметка на други лица”, обясни за Нова ТВ Албена Спасова – председател на УС на Международната академия за обучение по киберразследвания.


Така се прехвърлят пари от една държава в друга. Обект на този вид измами най-често са студенти и хора от ниските социални слоеве. 


Можем да бъдем измамени при онлайн пазаруване, както и при търсене на работа в чужбина, ако попаднем на фалшив сайт на иначе редовно лицензирана фирма.

 

„Във фалшивия сайт се посочват телефони на определени лица от престъпната група, посочват се банкови сметки, на които да се превеждат парите. Събират се пари от граждани, които желаят да работят в чужбина и съответно не получават услугата”, поясни прокурорът от ВКП Илона Кръстенякова.


През 2013 година киберпрестъпниците се насочват към мобилните устройства - смартфони и таблети, защото нямат защита. Един SMS е достатъчен, за да зарази устройството ни и когато го ползваме за онлайн банкиране например, да ни бъдат откраднати данните, а след това да ни бъде източена банковата сметка.


Другият съвет на експертите е да ползваме достатъчно силни и актуални антивирусни програми.

 

Репортер: Цеца Алексова