Финансирането на законодателния орган се оказа гарантирано по конституция

Въпреки че федералните учреждения във Вашингтон останаха без средства, след като Конгресът блокира финансирането им, днес стана ясно, че чековете ще продължават да постъпват в сметките на 533 американски законодатели на Капитолия. „Позорно” – това гласеше искреният коментар на Тулси Габбард, демократ от Камерата на представителите, който не бе единственият в този смисъл.

 

До блокадата в държавната администрация на САЩ се стигна, след като и в двете камари на Конгреса не бе постигнато съгласие по бюджета за новата финансова година, която започна на 1 октомври. За това допринесе решението на републиканците да обвържат приемането на закона за бюджета с промени в приоритетната за президента Барак Обама здравна реформа.

 

Спирането на финансите трябваше да засегне много федерални институции. Оказа се обаче, че то не се отнася до Сената и Камарата на представителите заради превантивен текст в конституцията на страната.

 

27-мата поправка в основния закон ограничава правото на Конгреса да променя собствения си бюджет, информира CNN. Мярката е предложена още в първите дни на Съединените щати, но е ратифицирана едва през 1992 г., след обществен натиск и достатъчно подкрепа сред конгресмените.

 

Въпреки че през годините мнозина са изявявали желание да лишат Конгреса от възможността да увеличава финансирането си, конституционната поправка възпрепятства и неговото замразяване или орязване.