Според Еврокомисията двустранните споразумения с Русия трябва да се предоговорят

Двустранните споразумения за изграждането на газопровода „Южен поток”, сключени между Русия и България, Сърбия, Унгария, Гърция, Словения, Хърватия, Австрия, нарушават европейското законодателство и трябва да бъдат договорени наново. Това становище на Европейската комисия бе представено в Европарламента от Клаус-Дитер Борхард, директор за енергийните пазари в изпълнителния орган на ЕС.

 

„Комисията разгледа тези междуправителствени споразумения и стигна до заключението, че нито едно от тях не отговаря на законите на ЕС”, заяви Борхард. По думите му подписалите ги държави са длъжни да поискат предоговарянето им с Русия, за да бъдат приведени в съответствие със законодателството на съюза, съобщава EurActiv.  

 

Новината за позицията на Брюксел идва в момент на изострена чувствителност в отношенията между ЕС и Русия след решението на украинския президент Виктор Янукович да не подпише Споразумението за асоцииране с Евросъюза, отбелязва изданието. Намеренията на Янукович за сближаване с Руската Федерация, вместо с ЕС, предизвикаха масови протести в подкрепа на украинската евроинтеграция.

 

На изказването на Борхард присъстваха високопоставени официални представители, включително руският заместник-министър на енергетиката Анатолий Янковски, Александър Медведев, директор „експорт” в „Газпром” и сръбският енергиен министър Зорана Михайлович. Пред тях представителят на ЕК отбеляза, че ако предоговарянето не е успешно, европейските държави трябва да отменят споразуменията си с Русия. Той добави, че еврокомисарят за енергетиката Гюнтер Йотингер е изпратил писмо до енергийния министър на Русия Александър Новак, в което му е обяснил ситуацията и го е помолил да разгледа позитивно възможността за предоговаряне на сделките със съответните страни.

 

Клаус-Дитер Борхард уточни, че освен за членовете на ЕС България, Унгария, Гърция, Словения, Хърватия и Австрия, това се отнася и за Сърбия, която членува в Европейската енергийна общност.

 

Борхард посочи най-малко три проблема със споразуменията за „Южен поток”. На първо място „Газпром”, който е производител и доставчик на суровината, не може едновременно да е собственик на производството и на мрежата за пренос. Наред с това руският газов монополист не може да бъде и ексклузивен доставчик. И трето – трябва да се обърне внимание на структурата на тарифите. Според директора за енергийните пазари, дори ако новите преговори са успешни, за адаптирането на енергийния проект към съображенията на ЕС ще са необходими около две години.

 

Най-малко две транзитни за „Южен поток” държави ще бъдат поставени в неудобно положение, коментира EurActiv. Става въпрос за България и Сърбия, които вече направиха първи заварки на своите участъци. Според изданието и двете страни са знаели, че дават начало на проект чрез споразумения, които Брюксел смята за незаконни.

 

„Установихме, че редица съществени принципи не са спазени, затова ще трябва да посъветваме тези страни-членки да преподпишат споразуменията”, каза говорителката на Комисията по енергетика Марлене Холцнер.

 

Европа казва, че не може този, който произвежда природния газ, да е и собственик на тръбата, по която горивото ще преминава. И така на практика да има пълен контрол върху газопровода. „Газпром” ще трябва да позволи и на други да използват газопровода за пренос на синьо гориво.„Сега очакваме страните-членки да се обърнат към Русия и да поискат предоговаряне. Европейската комисия е готова да предложи съдействие и на двете страни”, добави Холцнер. Освен, че подписа споразумението си през 2008, а финалните договорки – преди една година, страната ни вече даде и символичен старт на строителството на своя територия. Същото направи и Сърбия.

 

„Комисията критикува действията на България и Сърбия по първа заварка на проекта преди становище на ЕК, знаете, тази първа заварка бе направена преди малко повече от месец, без да има избран изпълнител, така че се твърди, че строителството е започнало, което, според мен, не е вярно, но е факт, че се направи пи ар мероприятия”, смята бившия министър на енергетиката Делян Добрев.

 

Европейската комисия няма да спре самия строеж. Това не е упоменато в енергийното законодателство на Европейския съюз”, категорична е представителят на ЕК.

 

Европа обяви, че е изпратила писмо до Русия, в което я информира за спорните точки. Отговорът на Москва не закъсня – заместник-енергийният министър на федерацията – Анатолий Янковски заяви, че Русия не приема, че европейските правила трябва да засягат трансгранични проекти, които не са разположени само на територията на Европейския съюз.

 

„Ако Русия откаже да предоговори тези споразумения, ще трябва да посъветваме страните-членки да не прилагат тези договори, защото те не отговарят на разпоредбите на Европейския съюз. Но ако въпреки това те продължат действията си, може да се наложи да предприемем наказателна процедура”, казва Холцнер.

 

Потърсихме за коментар „Газпром”. От там ни препратиха към компанията Южен Поток – България, която ще строи нашия участък. Все още няма отговор от тяхна страна. От енергийното министерство пък разпространиха позиция, в която се казва, че страната ни категорично се е ангажирала да спазва европейското законодателство. Както и че България би приветствала по-активен диалог на Европейската комисия с Русия по този важен проект.

 

„Очакваме тези преговори да се проведат на двустранно ниво – между страните членки и Русия, но ако имат нужда от съвета ни, със сигурност ще го дадем и на двете страни”, казват от ЕК.