Заради намаленото потребление много пекарни са изправени пред фалит

Ядем два пъти по-малко хляб. Производителите в някои райони на страната отчитат драстичен спад на продажбите. Заради намаленото потребление много пекарни са изправени пред фалит. 

 

От бранша обясняват, че намаленото потребление е нормално за лятото, когато по традиция се яде по-малко хляб. И дори отчитат, че през последните две години консумацията на тестени изделия се е увеличила. Ако преди всеки от нас е ял средно по 200 грама хляб на ден, сега консумираме по 250 грама дневно. Все пак много пекарни в Добричко отчитат много по-малки продажби и дори от бранша там не изключват фалити.

 

Производителите все още знаят с каква цена и качество ще е житото от новата реколта, защото мелниците още предлагат брашно от старата. В кооперацията в добруджанското село Соколово добивите са по-малки от миналата година, но въпреки лошото време прибраната пшеница в хамбарите е с добро качество.

 

Докато земеделците се притесняват от ниските изкупни цени, хлебопроизводителите в региона са притеснени от друго. През последните няколко месеца продажбите са спаднали с близо 40-50%.

 

За това пекарната на Димитър започва да произвежда предимно ръжен и пълнозърнест хляб. И тази стъпка обаче не помага.

 

Други пекари обаче смятат, че намаленото потребление е нормално за сезона.

 

Засега обаче производителите не обмислят поскъпване на хляба.

 

Очакванията са с края на отпускарския сезон и началото на учебната година продажбите на хляб да скочат. Тогава ще е ясна и съдбата на фурните, които сега работят на ръба и са заплашени от фалит.