Дефицитът в момента там е 3 милиарда, а може да скочи на 5 милиарда до края на 2015-та

7% увеличение на цената на тока от 1-ви октомври. Около тази цифра се обединяват редица експерти. Все още обаче няма нищо официално. Засега и министерството, и регулаторът мълчат. Ясно е само, че дупката в енергетиката става все по-сериозна.


Дефицитът в момента там е 3 милиарда, а числото може да скочи на 5 милиарда до края на 2015-та, твърди енергийният министър Васил Щонов. Над 50% трябва да се увеличи цената на тока, но всички уверяват, че това ще става плавно и за няколко години. Междувременно ДКЕВР вече е с ново ръководство, което се оказва неоткриваемо.


По-малко от месец преди да трябва да бръкнем по-дълбоко в джобовете си за ток, двама говорят с конкретни числа - Еленко Божков и Таско Ерменков. И сметките им съвпадат – токът може да скочи със 7 на сто. Единият обаче от днес не е член на регулатора, а другите вече не са управляващи. А хората, които трябва да знаят – не обелват и дума.


„Всеки има право да си прави разчети и да ги публикува, аз съм запознат с доста разчети, но крайната точка има регулаторът и ще трябва да изчакате 1-ви октомври, за да разберете цената”, обяви енергийният министър Васил Щонов.


Опитахме се да разберем преди да ни пристигнат сметките. Новоназначените шефове на регулатора обаче останаха неоткриваеми. Светлана Тодорова, Евгения Харитонова и Костадинка Тодорова от днес заемат местата на тримата освободени. 

 

Желанието ни да разберем какво увеличение искат от останалите две ЕРП-та също удари на камък. EVN обаче държат на своето - скок с почти 18%. Една от причините за необходимостта от ръст – т. нар. „технологичен разход”, или загубата на енергията от производството, докато електричеството стигне до нашите контакти. Мотивите са познати - виновни са предишните.


„Това е един от ценообразуващите елементи, който беше намален без основание и без да има някакви основателни норми на това”, обяснява Калина Трифонова - член на УС на „EVN България”.


Според EVN средният технологичен разход в Европа е 13%.


„Направо като слушах EVN и се просълзих, просто как те още са живи и здрави на българския енергиен пазар. В Европа, на Балканите може би са 13% техническите разходи, но имайте предвид, че тук са Албания, Косово – ако към това се стреми EVN, ще вървим в тази посока. В същото време, ако говорим за Европа, в Германия технологичните разходи признати през 2004-та година са 4%”, обяснява Таско Ерменков.


Така или иначе увеличение ще има. От ГЕРБ прогнозират още по-високо, БСП дадоха заден, след като до преди месеци обещаваха намаляване, а регулаторът тепърва ще мисли откъде да започне, за да достигне до над 50 на сто ръст, с който да си попълнят дупките в енергетиката.


И още малко от енергетиката, и още малко от медийните публикации и спекулации - служебните министри обясниха, че промяна в статута на „Южен поток” няма. Няма разговори тръбата да бъде вписана като „добивна”, а не „транзитна”, което би заобиколило европейското законодателство. Министър Щонов заяви, че таквиа опити е имало от предишното правителство. Подобни разговори в моемнта обаче не се водят, а единственият вариант проектът отново да продължи е, ако отговаря на изискванията на Европа.


Повече по темата гледайте във видеото.