Снимка: Shutterstock
Сред недостъпните страници са тези на Facebook, Twitter и YouTube
Турските власти блокираха 166 сайта, сред които Facebook, Twitter и YouTube. Съдебното решение беше наложено заради споделяне на забранени снимки.
Властите бяха недоволни от показването на кадри от взимането на прокурор за заложник от крайнолява групировка. Това стана миналата седмица. По време на заложническата криза похитителите снимаха прокурора с опрян в главата пистолет. По-късно той беше прострелян и почина от раните си.
Съдът наложи на вестниците забрана да публикуват снимки от мястото на инцидента и акцията на службите. Снимките обаче се появиха в мрежата. Според решението на съда показването им помага на терористите, защото разпространява тяхната пропаганда в обществото.
Редица водещи турски доставчици на интернет услуги въведоха забраната от днес, съобщава БГНЕС. Според генералния секретар на Съюза на доставчиците на интернет в страната Бюлент Кент, цитиран от "Хюриет", забраната се очаква да се приложи в скоро време и от други доставчици. Вестникът съобщава още, че те са получили заповед от прокуратурата да блокират сайтовете.
На страницата на YouTube за Турция е публикуван текстът на съдебното разпореждане, според което телекомуникационните власти в страната са изпълнили "административна мярка".
Въпреки потвърдената забрана обаче изданието цитира ръководителя на турските власти за информационни и комуникационни технологии Тайхун Акарер, според когото забраната за достъп до Facebook е била вдигната.
Освен някои от най-големите световни социални мрежи, в списъка се виждат и специфични препратки към историята, публикувани от турски вестници, допълва "Хюриет".
На първи април общо 13 медийни организации и журналисти не бяха допуснати до пресконференция и погребалната церемония на Кираз, тъй като са публикували снимката, на която той е заплашен от похитителя. По-късно турският министър-председател Ахмет Давутоглу сам съобщи, че е дал нареждането за отнемането на акредитацията.
Паралелно с това ден по-късно започна криминално разследване срещу няколко турски вестника за публикацията на изображението.