Снимка: ЕПА/БГНЕС
Държавата е особено податлива на земетресения
Силата на земетресението в Непал с магнитуд 7.9 е сравнима с 20 термоядрени водородни бомби – всяка една в пъти по-голяма от атомната бомба, опустошила Хирошима, твърди експерт, цитиран от вестник „Индипендънт”.
Причина за въздействието е и плиткостта на земетресението, което при едва 10 до 15 км, а дори и при по-голяма дълбочина, се усеща много по-силно, защото по-плитките земетресения имат повече земя, която абсорбира разклащането.
Непал е особено податлив на земетресения заради позицията си на кръстопътя на две гигантски тектонични плочи, които изтласкват Еверест и останалата част от Хималайска планинска верига. Всяка година тя става с няколко милиметра по-висока.
Възходящото изкачване на най-високия планински масив в света е придружено от многобройни трусове, като една гигантска каменна плоча - Индийската тектонична плоча – се придвижва на север със скорост от два инча (5,08 см) на година. Така тя се притиска изключително бързо до друга голям плоча - Евразийската тектонична плоча.
Когато плочите се сблъскват, триенето генерира напрежение и енергия. Те се натрупват, докато кората на земята не се разкъса. Това движение е предизвикало земетресението.
Съботното земетресение не е най-тежкото в историята на Непал. През 1934 г. трус с магнитуд 8 по скалата на Рихтер е причината за смъртта на над 10 000 души. Тогава Катманду и още няколко града са напълно разрушени.
Оттогава досега още няколко силни земетресения причиняват огромни щети и смъртта на стотици жители на Непал. През 1980 г. 178 души загиват, а над 40 000 домове са разрушени заради трус с магнитуд 6.5 по Рихтер.
През 1988 г. 722 души умират в Индия и Непал, 12 000 са ранени, а 460 000 са принудени да напуснат домовете си заради земетресение с магнитуд 6,8 по скалата на Рихтер.
Преди 4 години трус с магнитуд 6,9 по Рихтер уби шестима, рани сериозно 30 души и накара над 13 000 души да потърсят нов дом.