САЩ отвориха посолството си в Куба след 54 години

 

След 54-годишно прекъсване Съединените щати отвориха посолството си в Куба.  

 

Големият момент беше особено емоционален за трима възрастни мъже. Морските пехотинци, които са свалили американския флаг в Хавана през 1961 година, отидоха в Куба, за да издигнат флага над новото посолство.

 

Джеймс Трейси, Марк Ийст и Лари Морис все още помнят деня, в който са свалили американското знаме в Хавана. 54 години по-късно те наново преживяват най-тъжния момент в престоя им във флота.

 

„Аз бях старшият от тримата. Посолството имаше огромни, френски прозорци. Пред тях стояха около 300 кубинци. В момента, в който ние тримата се появихме, тълпата се разтвори”, разказва Джеймс Трейси.

 

„Свалихме знамето”, допълва го Лари Морис.

 

„Мисля, че Морис каза: „Искаш ли да го сгънем?” Защото има определен протокол, по който сгъваш националния флаг. Не можеш просто да го намачкаш и да го хвърлиш!”, обяснява Джеймс Трейси. 

 

След утвърдителен отговор те сгънали знамето. 

 

Тримата казват, че никога не са спирали да се надяват, че ходът на историята ще се обърне. Че грешката с прекъсването на отношенията между Куба и Съединените щати ще бъде поправена.

 

И този момент идва. През декември президентът обяви историческото решение.

 

„Съединените щати променят отношенията си с кубинският народ. С една от най-значимите промени в нашата политика в последните 50 години, слагаме край на остарял подход, който десетилетия наред не успява да защити нашите интереси”, заяви тогава Барак Обама. 

 

И в двете страни има противници на това решение. Хардлайнерите в Куба не искат сближаване с империалистите. Консервативните среди в Съединените щати наричат свалянето на санкциите „подигравка с дисидентите” и сближаване с престъпен режим като кубинския.

 

Засега издигането на американското знаме е по-скоро символичен акт. Повечето санкции остават в сила. Президентът на Съединените щати не може да ги свали еднолично, а контролираният от републиканците Конгрес едва ли ще го направи. Въпреки това, първата крачка е направена.