За чувството да живееш в най-опасния квартал на Европа „Моленбек” - разказ от първо лице

Какво е да живееш в най-опасния квартал на Европа „Моленбек” и да си майка на терорист, който се бие в Сирия. Разказ от първо лице в репортажа на Си Ен Ен.

 

„Това е кошмар. Като майка имам чувството, че не съм му дала достатъчно любов, може би не съм му дала достатъчно любов?”, казва майка на боец от ИДИЛ.


Обещали сме на тази майка да не показваме лицето й или да предваме гласа й. Синът и е боец на ИДИЛ. Заплашил я е да я убие, ако говори публично. Тя не е сама. 100-ци млади белгийци сега се бият в сирия редом сина й. Ден за пазар на площада в „Моленбек”. На табелата зад стъклото е изписано – „Заедно срещу омразата“. Братята от атаката в Париж – Ибрахим и Салах – са израснали по тези улици, заедно с архитекта на ужаса във френската столица – Абдалхамид Абауд.


„Тези момчета ги срещах редовно в квартала. Мога да ви кажа, че нямаше никаква следа по облеклото им, начина им на говорене, камо ли поведението им, че са радикализирани. Това е най-учудващото. Няма никакъв начин да очакваме подобно поведение, а това ни притеснява още повече. Това трябва да ни накара да се замислим, с какви способности разполага ИДИЛ”, разказва Ахмед ел Кханус, зам.-кмет на „Моленбек”.


Братът на Салах и Ибрахим е съгласен. Той разказва, че младите мъже могат в повечето случаи да се измъкнат от Белгия незабелязано.


„Млади хора от моя квартал измислиха това, които наистина отидоха в Сирия. Знам го от техните родители, от техните братя или от медиите. Важно е да се знае, че някои хора реално имаха възможност да отидат там”, разказва Мохамед Абдаслам, брат на нападателя от Париж.


Често с мисълта, че пътуването би било поне облечено в легитимност. „Моленбек” сега е почти синоним на ужасите от онази нощ в Париж, но това е и национален кошмар. Белгия предоставя най-големия брой чуждестранни бойци на идил на глава от населението. Техните общества, техните джамии, се борят да отговорят на удара.  


Всичко това под носа на белгийските власти....и една нация изправена пред тежки въпроси. Въпроси за сигурността. Дни наред Брюксел, европейската столица остана блокирана и празна, изпълнена предимно със военни и полиция.


Нивото на тревога в белгийската столица ще остане непроменено до понеделник, но от днес метрото започва постепенно да се движи, детските градини и училищата също ще отворят врати. Магазините също бяха затворени, което разгневи собствениците им.


„Това е голям проблем. Моментът от годината е такъв, че много хора пазаруват. А след атаките хората са уплашени и не искат да излизат от домовете си. Така че, тези които се страхуват пазаруват онлайн. Ако продължават да го правят, магазините ще фалират”, казва Летисия Шалай, продавачка в магазин за играчки.


„В момента хората трябва да купуват подаръци, да идват, да разглеждат. Но много малко клиенти поемат риска да излязат навън. Просто трябва да се направи нещо с всичко, което се случва”, обяснява Гвендолин Халфи, продавачка в магазин за бижута.


И така, на фона на драстичните мерки за сигурност и недоволството на хората, днес животът в Брюксел трябва постепенно да започне да се нормализира.
 

Припомнете си всички факти около атентатите в Париж и ситуацията в Брюксел: