"Ще се изследва възможността за компенсация заради блокадата", заяви Даниел Митов

Комисарят по въпросите на миграцията, вътрешните работи и гражданството Димитрис Аврамопулос пристига утре у нас. Това съобщи външният министър Даниел Митов, като поясни, че двамата с него ще говорят за блокадата на гръцката граница.

 

Митов увери, че от самото начало на кризата сме предприели всички възможни институционални действия и по отношение на ЕК - "написали сме две писма от МВнР и Tранспортното министерство".

Още по темата

 

"Премиерът Борисов също е разговарял с представители на ЕК, утре при нас ще бъде комисарят по въпросите на миграцията, вътрешните работи и гражданството Димитрис Аврамопулос и с него ще говорим по тази тема. Евентуално след предприемане на съответните действия за проверка от страна на ЕК, ще се вземе решение какви да са последствията за Гърция”, поясни Митов, цитиран от БГНЕС.

 

Той заяви, че, за да се реши проблемът оперативно е мобилизиран целият ресурс на страната ни.

 

"Беше пропусната цялата колона от чакащи камиони, а впоследствие беше договорен и график за пропуск за автомобили и камиони от 11:00 до 15:00 часа всеки ден", припомни външният министър.

 

Той повтори, че обстановката е Гърция е изключително сложна, тъй като блокадите не са само на границата, а по цялата територия на страната.

 

„В петък ще има и общонационална стачка. Става въпрос за два законопроекта, внесени от кабинета и стачкуващите искат те да бъдат изтеглени. Това е въпрос, който България не може да реши, това са вътрешни работи на Гърция. Ние съвместно с ЕК ще се опитваме да оказваме максимален натиск така, че поне да не се пречи на нашите превозвачи и граждани. Блокира се европейски коридор, който е основна транспортна артерия. А тя е част от не само търговските взаимоотношения България-Гърция, а държавите в целия ЕС и се нарушава правото за свободно движение на стоки, услуги и хора”, категоричен е Митов.

 

По думите му ще се изследва възможността за евентуална компенсация заради блокадата.

 

„Тепърва ще видим с какво можем да им съдействаме по темата. Това дали Гърция е нарушила европейското общностно право - последната дума има ЕК, тя ще реши. След нашите писма и сигнали тя е длъжна да задейства процедура, оттам нататък ще водим разговори с тях. Няма да спрем да оказваме натиск, защото това се случва от години - не е прецедент и никой не го е решил до момента”, добави още външният министър Даниел Митов.

 

Във вторник от Европейската комисия коментираха за Нова:

 

"Европейското законодателство не ни дава възможност да предприемем директни действия по отношение на случващото се на границата между България и Гърция. Не можем и да инициираме незабавни санкции”.

 

 

Загубите от гръцката блокада са огромни - българският бизнес до момента е ударен с 6,8 млн. евро, по данни на Българската асоциация на сдруженията в автомобилния транспорт.

 

 

В момента се пропускат леки автомобили, автобуси и камиони. Свободният режим ще се запази до пълното изтегляне на тежкотоварните автомобили, след което гръцката блокада ще продължи. Но вече - с регламент - всеки ден, камиони ще бъдат пропускани в часовете между 11 и 16 часа следобед.