Снимка: Thinkstock
Той излетя от Хаваите в четвъртък, където престоя за ремонт повече от осем месеца
Самолетът, задвижван със слънчеви батерии, Solar Impulse 2 завърши тридневния си полет през Тихия океан. Той излетя от Хаваите в четвъртък, където повече от осем месеца престоя за ремонт, заради неизправни батерии, повредени по време на полета си от Япония. В събота вечерта местно време, пилотът Бертран Пикар съобщи, че е изминал около 4000 километра, прелитял е над моста Голдън Гейт в Сан Франциско, но кацането на летището Мофет в Силициевата долина е отложено поради силен вятър.
Solar Impulse 2 започна своето околосветско пътуване през март миналата година от столицата на Обединените арабски емирства, Абу Даби. В различни етапи беше пилотиран от Бертран Пикар и Андре Боршберг. Самолетът мина през Оман, Индия, Мианмар, Китай и Япония.
Повърхността на машината е покрита със 17 000 слънчеви батерии, което позволява на двигателя не само да върти витлото, но също и да акумулира енергия, нужна за нощните полети. Обхватът на крилата на самолета е няколко метра повече от пътнически самолет Боинг-747.
По пътя от Япония до Хаваите батериите не устояха на натоварване, прегряха и се наложи неколкомесечната пауза в пътуването.
Плановете на пилотите са до началото на юни да стигнат до Ню Йорк, където да започнат подготовката за трансатлантически полет.