В Чикаго се събраха представители на десетки училища, за да обсъдят неуредиците

 

Законови неуредици, неадекватни и неразбираеми учебници и твърде много бюрокрация. Това са проблемите пред българските училища в чужбина. Решенията се търсят на форум в Чикаго. Вицепрезидентът Маргарита Попова, евродепутатът Ангел Джамбазки, представители на Народното събрание и Министерството на образованието участват във форума.


Директори и учители смят, че има нужда от фокусирана държавна политика върху българчетата в чужбина, които не знаят родния език.

Още по темата


„Обучението по български език трябва да бъде национален приоритет във външната ни политика. Тове е проблем и на националната сигурност на страната, защото има ли език, има български граждаи, има България”, заяви Боянка Иванова, директор на училище “Джон Атанасов” в Чикаго.


За да се справят с този проблем обаче, учителите зад граница се сблъскват с друг проблем - липсата на подходящи учебници, които децата, родени или живеещи в чужбина разбират.


„Учебните материали са една от най-големите болки за всички нас – първо защото е много трудно да ги получим, ако изобщо ги получим, с хилядите декларации, заявки, при положение, че ние вече съществуваме като институции, и второ защото не са приложими реално”, обясни Галина Гаджокова, предподавател по история в Канада.


Ето защо по-големите училища сами си пишат помагалата и искат от министерството на образованието да ги включат в създаването на новите учебници и програми.


„Имаме необходимост от такива помагала и съвсем естествено е да бъдат написани от хора с опит. Тези хора с опит са тези, които преподават на такива деца, на деца живеещи в чужбина”, обясни Симона Шкьопу от Малко Българско училище, Елк Гроув, щата Илинойс.


На форума в Чикаго участват над 90 представители на 25 училища от Съединените щати, Канада и Европа.


Репортер: Ясен Дараков