Снимка: Thinkstock
Ще зареждаме ли на по-високи цени през лятото?
Цените на горивата тръгнаха нагоре. В началото на сезона, на голямото пътуване, най-масовият бензин А-95 достигна 2 лева в София. А на някои бензиностанции в страната се продава и по-скъпо. Ще зареждаме ли на по-високи цени през лятото?
Средно по бензиностанциите днес зареждаме за 1.96 лева. Най-скъпо се продава бензина в Белене и Сатовча – 2 лева и 5 стотинки литъра. А най-евтино – в Смолян – където можем да заредим и за 1.69 лева.
Осезаемо по-ниски са цените и на колонките в Айтос, Горна Оряховица, Варна, Габрово и Свищов. В тези градове можем да напълним резервоара и срещу лев 76 за литър. На повечето бензиностанции в София бензинът вече струва 2 лева.
Всяка стотинка отгоре на колонката е удар по джоба. От няколко дни разликата усещат шофьорите в София.
„На колко се изкупува това гориво, след това на колко се продава. Къде отива тази печалба? Откъде накъде! За семейния бюджет винаги е надолу”, казва шофьорът Тошко Тошев.
За Тошко по-висока цена на колонката значи по-малко гориво в резервоара. Затова това лято ще пътува по-малко.
„Ако пълним за 20 лева – по-малко литри, ще минавам по-малко разстояние”, добавя Тошко Тошев.
По-скъпото гориво на бензиностанциите у нас логично идва няколко месеца след поскъпването на петрола на международните пазари, обясняват експертите.
„Последните 4 месеца се увеличи със 70% – тя беше под 30 долара на барел в края на февруари, а сега е около 50 долара за барел, която нормално кара и рафинерии и дистрибутори на горива да използват момента и да увеличат маржа на печалбата си максимално”, коментира Мартин Владимиров, енергиен консултант в Център за изследване на демокрацията.
Допълнително цената по колонките тръгва нагоре и заради завишеното търсене в сезона на почивките и пътуванията.
„Традиционно летните месеци има известно повишаване, но то започва по-късно, тъй като тази година активния туристически сезон беше леко забавен”, казва Калоян Стайков от Института за пазарна икономика.
И ако шофьорите в София вече зареждат за 2 лева, в Смолян бензин може да се намери и за 1.69 литъра. Така само на няколко километра разстояние шофьорите могат да заредят с разлика от 35 стотинки литъра.
„Тази разлика зависи от ценовата политика на отделните компании – и от регионални фактори”, добавя Калоян Стайков.
До края на лятото пътуването може да стане и по-скъпо. От бранша отказват да коментират по-високите цени на горивата.