Популярни каси и финансови пирамиди - защо имат почва у нас?
„Популярната каса в Дупница е създадена през 1994 година. Хората, които я създадоха, бяха доста агресивни в намеренията си, беше кръстена Дупнишка популярна банка, но съдът поиска промяна”, заяви в „Здравей, България” бизнесменът Иво Недялков, известен като Фараона.
По думите му това, което прави „Дупнишката популярна каса”, е нелоялна конкуренция. Затова и самият той не се е включил в нея.
„Те събират готвачка, сервитьорка и водопроводчик”, добави той.
„Същите хора от ’94-а се занимават и сега с Душнишката каса. Това са хора със средно образование. От събрания, на които се решават къде да се инвестират парите, има списъци, в които фигурират 3 – 4 подписа. Останалите са фалшифицирани”, добави Фараона.
Той е категоричен, че не може с краткосрочни средства да се правят дългосрочни инвестиции.
„Страхът и алчността движат човечеството. Хората, които са изгубили парите си в Дупница, са се страхували, но желанието да имат печалба, е надвило”, заяви бизнесменът.
Той прогнозира, че скоро бум ще настъпи при интернет спестяванията и ги определи като следваща ниша за измами.
„Същото, което прави „Дупнишката популярна каса”, се прави в интернет. Собствениците са регистрирана фирма, например във Вануату, имат отворена сметка на Бахамите. Ти внасяш в голяма европейска банка по сметка на тази фирма, а те отиват в офшорката. С интернет могат стотици хиляди да бъдат засегнати”, предупреди Иво Недялков.
Редактор: