Президентът Ердоган има идея за провеждане на референдум за членство на Турция в ЕС
Референдум в Турция за преговорите за присъединяване към Европейския съюз - идеята е на президента Реджеп Ердоган. Икономическа криза, пълна каша в Сирия и разрив в отношенията със САЩ - ще накара ли всичко това Анкара да се обърне отново към Европа и дали е готова да плати цената за това?
Южната ни съседка започва преговори с ЕС през 2005 г. в резултат на кризата от 2001 г., при която лирата се срива с почти 50%, цените на вносните стоки скачат рекордно, стотици хиляди губят работата си, а растежът пада от 6 на сто до минус 4. Сега Турция отново е в икономическа криза. Пред Световния форум на турската държавна телевизия президентът Реджеп Ердоган хвърли ръкавицата като обяви възможен референдум за преговори с Брюксел.
Турция с нова програма за борба с инфлацията
„През 1963 г. подписахме Споразумение за сътрудничество, а сега сме 2018-а. Подобна жестокост не е прилагана спрямо нито една друга страна кандидат. Можем много да допринесем за Европейския съюз и той за нас. Но, ако те продължават с това отношение, трябва се консултираме с 81 милиона турци и те да вземат решение", заяви държавният глава.
„Би било странно да проведем референдум за клуб, в който не членуваме. Но това говори много за неговата визия - той смята Евросъюза за сила, която е в упадък, не смята, че Турция има място в Евросъюза. Но той знае, като един прагматик, че Турция има нужда да е закотвена към Европа политически и икономически”, коментира Аслъ Айдънташбаш, старши сътрудник на Европейския съвет по външна политика в Истанбул.
Ердоган на посещение в Будапеща
Ердоган вече направи стъпки към нормализиране на отношенията с Европа. Само преди година той наричаше германците „нацисти”, а сега настоява страната му да изпълни критериите за безвизов режим възможно най-скоро.
В Германия Ердоган беше посрещнат с протести. Не толкова напрегнато беше посещението му в Унгария, където премиерът Виктор Орбан застана на негова страна и обвини Европа в неискреност спрямо Турция.
Отношенията между Вашингтон и Анкара на този етап изглеждат непоправими - заради американската подкрепа на кюрдите в Сирия, заради отказа за екстрадиция на Фетуллах Гюлен, заради арестувания в Турция американски пастор Андрю Брънсън.
Още по темата гледайте във видеото.
Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.