Богатата колекция на художника - повод за напрежение между интелектуалци и неговите наследници
Богатата колекция на художника Светлин Русев - повод за напрежение между интелектуалци и неговите наследници. В отворено писмо до институциите известни личности настояват колекцията му да остане достъпна за широката публика.
Светлин Русев успя да създаде уникална лична колекция от свои и произведения на наши и световни художници.
"Селектираше наистина уникални произведения, за щастие, защото той ги обгрижваше, такива хора не унищожават, а дават нов живот на произведенията”, коментира Вежди Рашидов.
Част от колекцията - над 400 произведения, той дари на Плевен през 80-те. Другата голяма част от колекцията на академик Русев се намира в ателието му на улица „Врабча“ в София.
Галерията в момента е затворена. В писмо до Министерския съвет, Министерството на културата и президентството творци изразяват притеснението си, че съдбата на колекцията е неясна. Опасяват се дали ще бъде съхранена.
"Това е едно национално богатство, то просто не е един човек събираше едни картини! Това е изумителна колекция и много хора се интересуват ще могат ли отново да видят тия неща", каза проф. Десислава Минчева.
Според дъщерята на Светлин Русев доц. Ралица Русева обаче писмото е атака срещу семейството й.
В ПАМЕТ НА МАЕСТРОТО: Последната изложба на Светлин Русев беше открита на рождения му ден
"Една изключително долно изготвена интрига, в която са въвлечени и хора, които не подозират за какво става дума. Кой е заплахата”, попита доц. Ралица Русева.
Ралица Русева твърди, че не за първи път й се налага да се бори срещу хора, които искали да се възползват от делото на баща й: "Беше ликвидирано Сдружение с името на баща ми, в което членуват хора, които искаха да сложат ръка на колекцията и да продължат, както едно време, докато баща ми беше жив - да си стоят на хранилката, да вегетират, паразитират!"
В писмото се настоява за колекцията на Светлин Русев да бъде осигурена достойна експозиционна площ, но и да се обезпечи напълно поддръжката й, без да се нарушават правата на наследниците.
„Беше неговата мечта и воля - тя да бъде запазена във вида, в който той я е създал", обясни проф. Минчева.
„Обществото трябва да има интерес каква е съдбата, бъдещата, на тези шедьоври. Като няма завещание, единствените негови наследници са неговите дъщери", уточни Вежди Рашидов.
А те не искат някой да се меси в решенията какво да правят с колекцията на Русев.
"Че ще я запазим, ще я запазим, но ако някой си мисли, че ще правим мавзолей на баща ми или храм, както пишат - това няма да стане”, заяви доц. Ралица Русева.
Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.