Децата получават възможност сами да определят пола си
В детска градина в Стокхолм прилагат полово неутрално възпитание – оставят децата да се самоопределят. Мненията за новата педагогика представя репортаж на „Дойче веле”
Ели е на 4 години. В момента за нея динозаврите са най-великото нещо. Тя няма кукли и всичко останало е много по-различно, защото никой не трябва да знае дали Ели е момче или момиче.
„Много родители обличат децата си в розово или червено, ако са момичета или пък в тъмни цветове, ако са момчета. Затова и всички автоматично предполагат, че Ели е момиче, след като носи предимно розови дрехи”, казва майката Миранда.
Узакони ли Германия третия пол?
Миранда, Тим и Ели са младо семейство от Стокхолм. Тим е транссексуален и с приема на хормони все повече заприличва на жена. Ето защо родителите на Ели смятат, че тя трябва да расте в свят, освободен от полови клишета и стереотипи. А в началото на този път е езикът.
„Още докато бях бременна, решихме да не използваме мъжки или женски местоимения, а полово неутралното „hen”, докато Ели само се определи какво иска да бъде”, казва още Миранда.
Местоимението „hen” целенасочено оставя открит въпроса за пола. „Hen” е нова дума, която пред 2015 г. дори беше включена в шведския правописен речник.
Училищата и детските градини в скандинавската страна също имат указание да действат срещу стереотипните полови роли. Сред всички институции на държавна издръжка тази идея се прилага най-активно от детската градина „Егалия” – най-оспорваното детско заведение в страната.
Повече гледайте във видеото!
Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.
Редактор: Росана Манева