Снимка: iStock
Най-малко 21 души са били засегнати
Унгария съзнателно лишава от храна мигранти, на които е отказано убежище, заяви днес ООН. Организацията осъди антиимигрантската политика на министър-председателя Виктор Орбан и подчерта, че това е в нарушение на международното право, съобщи БТА.
„Най-малко 21 мигранти, които очакват да бъдат експулсирани, са били лишени от храна от унгарските власти, в някои случаи до 5 дни, от август 2018 г., сочат информации, получени от службата на върховния комисар на ООН по правата на човека.
ЕНП замрази членството на партията на Виктор Орбан
През септември миналата година върховният комисар на ООН по правата на човека Мишел Бачелет вече обвини Унгария, че не дава храна на мигранти, държани в транзитни зони по границата със Сърбия. Унгарските власти обещаха да прекратят тази практика след предупреждение от Европейския съд по правата на човека, припомня Франс прес.
„Въпреки това, съжаляваме, че при липсата на ясна промяна в законовата рамка, докладите сочат, че тази практика продължава”, заяви днес говорителката на службата Равина Шамдасани.
Тя посочи, че след като молбата им за убежище бъде отхвърлена, всички пълнолетни мигранти, с изключение на бременните жени и кърмачките, „съзнателно са лишавани от храна”. Това може да доведе до недохранване, да увреди здравето им и по същество е нехуманно, подчерта Шамдасани.
Орбан започна кампанията си за евроизборите с антиимигрантски план
В началото на седмицата унгарското правителство заяви на официалния си сайт, че „кандидатите за убежище, чиито молби са в процес на проучване, продължават да получават хранителна помощ и подслон, както винаги е било”. В същото време то отбеляза, че „Унгария не носи отговорност за тези, които не подават молби за убежище, нито за онези, чиито молби са отхвърлени”.
Правителството на Орбан каза още, че тези хора са свободни да напуснат Унгария и да се върнат по посока на Сърбия.
Службата на върховният комисар на ООН по правата на човека отхвърли този аргумент и подчерта, че в резултат на тези „доброволни заминавания” мигрантите може „да влязат нелегално в Сърбия, нарушавайки сръбския закон”. „Насърчаваме Унгария да спазва задълженията си по отношение на човешките права спрямо хората, лишени от свобода, които са в транзитни зони или в центрове за задържане, където не могат да се издържат”, призова тя.
Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.