Техниката е обещаваща, ако резултатите могат да бъдат успешно възпроизведени при хора

Нова техника за превръщане на човешки стволови клетки в клетки, произвеждащи инсулин, е обещаваща за бъдещо лечение на диабет, ако резултатите, наблюдавани в експеримент с мишки, могат да бъдат успешно възпроизведени при хора, предаде БГНЕС.

ТРЕВОЖНА СТАТИСТИКА: Расте броят на диабетноболните в световен мащаб

Изследователите от университета във Вашингтон са разработили нов начин за присвояване на човешки стволови клетки в бета клетки на панкреаса, които произвеждат инсулин. Когато тези клетки са били трансплантирани в мишки с остра форма на диабет, животните бързо са се излекували.

"Тези мишки са имали много тежък диабет с показания на кръвната захар от над 500 милиграма на децилитър кръв - нива, които могат да бъдат фатални за човек", обяснява биомедикът Джефри Р. Милман от Вашингтонския университет.

Затлъстяването причинява ранна смърт

"Когато дадохме на мишките клетките, отделящи инсулин, в рамките на две седмици нивото на кръвната им глюкоза се върна в нормално състояние и остана така много месеци."

Използваните стволови клетки са по същество празни, недиференцирани клетки със способността да прерастват в други видове клетки, които съществуват в цялото тяло. Използването на този потенциал в контекста на диабета означава, че изследователите биха могли да измислят начини за настройване на стволови клетки, за да се превърнат в клетки, произвеждащи инсулин, които липсват при диабетиците, което им помага да контролират високата кръвна захар и да се излекуват.

Постенето в определени часове намалява риска от диабет, инсулт и инфаркт

„Разбира се, все още не можем да изпреварим себе си, тъй като новият метод досега е тестван само при животни“, подчертават изследователите и допълват, че все още са далеч от възможността да помагат на хората с този вид експериментално лечение. Те обаче подчертават, че резултатите със сигурност са обещаващи.

Откритията са описани в „Nature Biotechnology“.

Редактор: