Имуностимулантите могат да навредят, смята проф. д-р Доброслав Кюркчиев
„Това, което не бива да се приема, са средства, стимулиращи имунната система. Всеки витамин има различен спектър от действия. За витамин D - той не е имуностимулиращ и е добре да се пие. Трябва приемът да става обаче под някакво предписание, а не хаотично след информиране в интернет”. Това заяви в студиото на „Здравей, България” проф. д-р Доброслав Кюркчиев от Лабораторията по клинична имунология към УМБАЛ ‘Св. Иван Рилски”.
Пациенти с кръвотечение след прием на лекарства по собствена преценка
Според специалиста имуностимулиращите средства биха могли да навредят.
„Сериозните проблеми, свързани с COVID-19, не се дължат на самия вирус, а на реакцията на имунната система. Селенът, цинкът и витамин D не са имуностимуланти и не са опасни от тази гледна точка”, каза д-р Кюркчиев. Той посочи, че като превенция е добре да се измерят нивата на витамин D в кръвта.
"НА ТВОЯ СТРАНА": Лепенки срещу коронавирус - реално лечебно средство или поредната измама
Д-р Кюркчиев обясни, че при някои случаи на коронавирус има втори пик на болестта в 4-5 ден.
„Този пик е това, което реално прави проблеми. Извънредно силната, неадекватна и дерегулирана имунна система. Това не е проблем на вируса, а на реакцията ни срещу него. Тази имунна дисрегулация се нарича цитокинова буря. Тя може да увреди белите дробове, да доведе до тромбози, мултиорганна недостатъчност и до късните прояви на коронавируса след оздравяване”, добави той.
Повече гледайте във видеото.
ВСИЧКО ЗА КОРОНАВИРУСА У НАС И ПО СВЕТА ЧЕТЕТЕ ТУК
За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУК или iOS (Apple) ТУК.
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за информационния бюлетин на nova.bg ТУК, за да получавате най-важните новини от деня на електронната си поща.
Редактор: Георги Генов