Снимки: gettyimages
Регулаторът излезе със становище за безопасността на ваксината
Европейската агенция по лекарствата (EMA) потвърди, че ваксината срещу COVID-19 на AstraZeneca и Оксфордския университет е сигурна и ефективна. EMA също така потвърди, че ползите от препарата надвишават рисковете.
Връщат тежките мерки в цялата страна (ВИДЕО)
"Смятаме, че ваксината няма връзка с повишаването на риска от поява на тромбози", каза изпълнителният директор на EMA Емър Кук.
Кук добави, че агенцията не е открила връзка между инцидентите с кръвни съсиреци и ваксината при разследването на 30 случая на рядко състояние на кръвосъсирване.
Ето защо EMA препоръчва да се повиши осведомеността за риска и да се включи в информацията за продукта.
A European Union medicines regulator has concluded the AstraZeneca Covid-19 vaccine is safe, but a link to rare blood clot cases can’t be ruled out definitively https://t.co/DGczInbzU8
— CNN International (@cnni) March 18, 2021
Агенцията по лекарствата ще актуализира своите насоки, за да включи обяснение за лекарите и обществеността относно потенциалните рискове.
В заключение Емър Кук заяви, че EMA ще започне допълнително разследване, за да разбере повече за всички съобщени случаи на неблагоприятни ефекти.
"PRAC has found no evidence of a quality or a batch issue," explains Sabine Straus, Chair of the PRAC, saying there's no increase in the overall risk of blood clots with the #AstraZeneca vaccine 💉
— FRANCE 24 English (@France24_en) March 18, 2021
Follow the press conference #live here ➡️ https://t.co/v2ZzZ50HZ8 pic.twitter.com/KfUkZY4lAb
Комисията по фармакологична бдителност и оценка на риска (PRAC) на Европейската агенция по лекарствата (EMA) не е открила доказателства за проблеми с качеството или партидите при прегледа на коронавирусната ваксина на "АстраЗенека" в Европа, заяви от своя страна д-р Сабине Щраус от PRAC.
След изчерпателен преглед от ЕМА и научни експерти по кръвни заболявания, екипът стигна до заключението, че ваксината е едновременно безопасна и ефективна, докато случаите на образуване на кръвни съсиреци след ваксинация всъщност са "по-ниски от очакваното" за целокупното население, добави д-р Щраус.
No evidence the AstraZeneca Covid vaccine causes blood clots, the UK's medicines regulator says https://t.co/JIG8q7bbjx
— BBC News (World) (@BBCWorld) March 18, 2021
Днешното решение на EMA е факт, след като мнозина европейски държави преустановиха временно използването на ваксината на AstraZeneca поради опасения, свързани с нейните нежелани ефекти.
На 12 март премиерът Бойко Борисов разпореди имунизирането с ваксината на AstraZeneca да бъде спряно, докато с писмено становище Европейската агенция по лекарствата отхвърли всички съмнения относно безопасността ѝ. Това стана ясно на работно съвещание, свикано от министър-председателя.
ВСИЧКО ЗА КОРОНАВИРУСА У НАС И ПО СВЕТА ЧЕТЕТЕ ТУК
ВСИЧКО ЗА ВАКСИНИТЕ СРЕЩУ COVID-19 ЧЕТЕТЕ ТУК
Редактор: Тони Господинов