Снимка: GettyImages
Швеция обаче отлага имунизацията с препарата
Германия реши да не налага никакви ограничения за използването на ваксината на „Джонсън и Джонсън”, обяви германският ваксинен регулатор. Експертната комисия, вземащата решенията по въпроса, ще се събере през идната седмица отново, за да анализира нови данни, предаде Ройтерс.
Клаус Цихутек, ръководител на Института „Паул Ерлих”, заяви на пресконференция в Берлин, че ваксината на „Джонсън и Джонсън” е безопасна и ефективна. По думите му случаите за изключително редки съсиреци на кръвта, за които е било съобщено, са десет пъти по-малко в сравнение с тези след прилагане на препарата на AstraZeneca.
85% ефективност на ваксината на "Янсен" срещу тежък COVID-19
На вчерашното заседание на Постоянната комисия по въпросите на ваксините, посветено на анализ и оценка на данните за ваксината на „Джонсън и Джонсън” е било преценено, че нищо не налага да се въвеждат каквито и да било ограничения, каза той. „Другата седмица ще има нови заседания на Постоянната комисия и ще се направи оценка въз основа на нови данни”, заяви Цихутек.
Тази седмица европейският лекарствен регулатор ЕМА подкрепи ваксината на „Джонсън и Джонсън”, след като проучи случаи на редки кръвни съсиреци при ваксинирани с препарата пълнолетни лица в САЩ. ЕМА обаче остави на отделните държави членки на Европейския съюз сами да решат как да процедират с ваксината.
Jansen ще възобнови доставките на ваксината си срещу COVID-19 за Европа
Шведската Агенция по общественото здраве препоръча началото на имунизацията с препарата на „Джонсън и Джонсън” в Швеция да бъде отложено засега. Ведомството посочва, че хората над 65 години могат да бъдат ваксинирани с него, но добавя, че докато в Швеция се получат достатъчни количества от ваксината, хората от тази категория вече ще са имунизирани с други налични препарати.
„Смятаме, че е по-добре да препоръчаме ваксините, които системата на здравеопазване вече е свикнала да използва”, каза главният епидемиолог на Швеция Андерс Тегнел. На 14 април Агенцията по обществено здравеопазване на Швеция заяви, че няма да започва да използва препарата след съобщенията за образуване на редки кръвни съсиреци.
ВСИЧКО ЗА ВАКСИНИТЕ СРЕЩУ COVID-19 ЧЕТЕТЕ ТУК
ВСИЧКО ЗА КОРОНАВИРУСА У НАС И ПО СВЕТА ЧЕТЕТЕ ТУК
Редактор: Георги Генов