Директорът на НЦЗПБ отчита по-висок интерес към имунизацията

„Въпросът е дали има нужда от трета доза за нормален и зрял организъм, който е с достатъчна имунна защита. Доказа се, че има клетки на имунната памет, които ще пазят спомена по-дълго време и ще индуцират по-бърз имунен отговор при една евентуална зараза”, каза директорът на НЦЗПБ проф. Ива Христова относно третата игла от ваксината срещу коронавируса.

Тя беше категорична, че имунизираните срещу COVID-19 са защитени. „Очакваме да видим в бъдеще как ще се развият нещата. Но в момента хората с достатъчно напрегнат имунитет, те категорично са защитени”, уточни проф. Христова.

Като най-ефикасната защита срещу коронавируса професорът определи именно ваксинацията. „Безвредни, изпробвани върху много хора. В последните дни забелязвам засилване на интереса към имунизацията. Това показва, че здравият разум надделява. Според мен те изчакваха дали ще има четвърта вълна. Трябва да знаем, че ваксинирането е начинът да се спрат мутациите и новите варианти”, обясни тя.

Директорът на НЦЗПБ коментира и разпространението на заразата в страната. „Вървим в подножието на върха. Случаите бързо се покачваха, сега малко по-бавно. Надяваме се, все пак, да стигнем върха и да започнем да слизаме от него”, уточни тя.

Проф. Христова допълни, че в момента България се намира в по-оптимистичния вариант за коронавируса. „Това в числа означава, че по оптимистичния вариант трябваше да имаме към 1 500 случая, а по песимистичния - към 3 000. А ние имаме 1 700”, каза директорът на НЦЗПБ. 

Тя уточни, че въпросът е кога ще достигнем пика. „Трудно може да се предвиди как оттук насетне ще се развие епидемията. Дали ще продължим да се катерим по този пик и кога ще тръгнем да слизаме. При всички случаи през септември ще има активна динамика”, допълни проф. Христова. 

Относно циркулацията на различните варианти на COVID-19 в България, тя каза, че Делта преобладава на 96-98%. Секвенирани проби за Ламбда варианта у нас няма, категорично заяви проф. Христова.

При Делта варианта тя коментира, че заболеваемостта се е изнесла към по-младите хора. Пикът на заболелите вече е при около 30-годишните. „Обяснявам си го с това, че те не се ваксинираха и не преболедуваха при предишните вълни. При тях имунната система е в по-бойно състояние, но има и тежки случаи. Младите не бива да подхождат лековерно”, призова директорът на НЦЗПБ. 

Редактор: Георги Генов