Действията на обвинителите са мотивирани с „безпрецедентния, неправомерен натиск”
Прокурорите повече няма да ходят в сградата на ГДБОП, а разследващите полицаи ще посещават техните кабинети за извършване на процесуално-следствени действия. Реакцията е на прокуратурата заради скандала в ГДБОП по делото за пране на 53 млн. лева от строителството на магистрала „Хемус“.
Прокуратурата обвини ГДБОП в безпрецедентен натиск по разследването за „Хемус”
След конфликта по делото „Хемус” прокурорите са решили повече да не ходят в кабинетите на разследващите.
„Прокурорите заявяват, че оттук нататък извършването на процесуални-следствени действия, които са възложени на МВР, ще са извършва в кабинетите на прокурорите, тъй като те упражняват контрол върху дисциплинарните производства”, обясни градският прокурор на София Илиана Кирилова.
Реакцията идва 48 часа след скандала в сградата на ГДБОП. Там според Прокуратурата шефът на ГДБОП Калин Стоянов е поискал от наблюдаващите прокурори да променят в по-леко обвинението на единствения засега обвиняем за пране на 53 млн. лева от „Хемус“ - Борислав Илиев.
„По този начин пряко е въздействано върху вътрешното им убеждение. Те са депозирали своите самоотводи пред Апелативна прокуратура-София”, коментира зам.-градският прокурор на София Иво Илиев.
Нов сблъсък между Прокуратурата и МВР заради аферата „Хемус" (ОБЗОР)
Днес от МВР не коментираха реакцията на Прокуратурата. Вчера обаче вътрешният министър Бойко Рашков каза, че прокурорите дори не знаят къде се намира ГДБОП. Адвокатът и бивш депутат Николай Хаджигенов смята, че държавното обвинение иска да саботира разследването.
„Очевидно не иска да събира доказателства. Споразумението се готви предварително, то е между обвиняемия и прокурора и когато е готово, то бива изписано и внесено в съда за одобрение или отхвърлено. Такава практика има дългогодишна и тя е законна”, смята Хаджигенов.
По време на разследването обвиняем може да се превърне и в свидетел. „Обикновено Прокуратурата натиска обвиняемия. Или му повдига обвинение с идеята после ще ви махна обвинението само и само да станете свидетели. Има и такава практика - дългогодишна”, допълни адвокатът.
Бойко Рашков: Прокуратурата иска да разследва аферата „Хемус” или да възпира полицията?
В защита на Прокуратурата се обяви съсловната организация на следователите у нас. От там внесоха писмо до Представителството на Европейската комисия в София.
„Според нас това е поводът, но проблемите са по-дълбоки - да се спазва върховенството на закона и принципът на разделението на властите”, каза Ясен Тодоров от Камарата на следователите в България.
В четвъртък Софийският апелативен съд ще реши окончателно дали Борислав Колев ще остане под домашен арест, или ще бъде върнат зад решетките, както иска Прокуратурата.
За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУК, iOS (Apple) ТУК и HUAWEI AppGallery ТУК.