Скандинавската страна вече не счита заразата с коронавирус за социално критично заболяване

Дания става една от първите страни в Европейския съюз, които премахват повечето ограничения, наложени заради пандемията, тъй като Копенхаген вече не счита коронавируса за социално критично заболяване.

В Дания рязко се увеличава разпространението на варианта Омикрон, но здравната система не е тежко натоварена, а нивото на ваксинация е високо, обясниха властите. През последните седмици средният брой новозаразени на дневна база в Дания надхвърляше 50 000, но пациентите, настанени на болнично лечение, намаляха.

Най-силно ще се усети отмяната на задължителното носене на маски. Те вече не се изискват в градския транспорт и магазините. Властите препоръчаха използването на маски само в болниците, здравните заведения и старческите домове.

Отпада и изискването за дигитален здравен пропуск за влизане в нощни клубове, кафенета, парти автобуси и ресторанти.

От днес: Промяна във валидността на европейския сертификат за ваксинация

Здравните власти призоваха гражданите да се тестват редовно, за да се следи епидемичната обстановка и да има възможност за предприемане на бързи действия при нужда.

Правителството предупреди, че през следващите седмици може да има ръст на инфекциите и каза, че може да се наложи ваксинация с четвърта доза.

Ограниченията в Дания първоначално бяха наложени през юли, но около 10 седмици по-късно бяха отменени заради успешното развитие на ваксинационната кампания. Те бяха въведени отново, след като инфекциите се увеличиха.

През 2020 г. Дания стана една от първите европейски страни, които затвориха училищата си заради пандемията и наредиха на обществените служители, чиято работа не е от критично значение, да останат по домовете си.

От днес в Австрия влиза в сила задължителна ваксинация срещу COVID-19. Австрийците, които не са ваксинирани до 15-ти март, ще бъдат преследвани за административно нарушение. От средата на следващия месец полицията ще извършва и проверки за имунизация на случаен принцип.

И Италия промени валидността на зеления сертификат за ваксинация от 9 на 6 месеца. Всички над 50-годишна възраст, които са отказали имунизация, ще бъдат глобявани с по 100 евро. От 15 февруари, за да идат на работа, хората от тази възрастова група ще трябва да представят супер зелен сертификат. Той включва или удостоверение за ваксинация, или за преболедуване. В противен случай ги грози глоба между 600 и 1500 евро.

ВСИЧКО ЗА ВАКСИНИТЕ СРЕЩУ COVID-19 ЧЕТЕТЕ ТУК

ВСИЧКО ЗА КОРОНАВИРУСА У НАС И ПО СВЕТА ЧЕТЕТЕ ТУК

За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУКiOS (Apple) ТУК и HUAWEI AppGallery ТУК.

Редактор: Илиян Ушеров