Българки и британки заедно правят мартеници

В центъра на село Хотница често ехтят стари народни песни. Около големите празници фоклорната група облича автентичните за региона носии и връща лентата към времената на нашите предци.

В навечерието на пролетта Хотнишките баби са заети със специалната задача да изплетат традиционните мартеници. Гинка, Миронка, Наташа, Иванка, Нели, малката Василена и забeлежете - Сара и Барбара. Няма грешка - част от колоритната международна седянка са англичани. Селото е уникално в страната с многобройните поданици на Обединеното кралство, заселили се трайно тук.

"Много добре си пасваме. Те се нагаждат според нас, ние се съобразяваме с тях. Помагат, учтиви са с по-възрастните", споделя Гинка.

„Ние се събираме по големите празници. За рожденни дни, за Еньовден, за Трети март”, посочва Миронка.

„ДОТАМ И ОБРАТНО”: Разходка до прочутите Бели скали край Лютиброд

Популярният състав е с английско участие близо една година и едва ли има аналог у нас.  „Те са много отговорни. Точни винаги на репетициите. Това много ме радва. А на тях им прави чест.  Те посвикнаха с нашите думи. Много им беше трудна думата баджанак в една от песните”, твърди  Наташа Пенова.

„Произношението ми не е добро. Понякога като кажа нещо, хората ме гледат объркано”, заяви Барбара.

Сара е в Хотница от 5 години, Барбара от 10. Дамите придават фин английски привкус на българската традиция.” Ще си закачиим мартеници и като видим щъркел или цъфнало дърво, ще ги закачим там. Наистина невертоятен подарък към близките. Плета на една кука, но това го научих още като бях на 8 години. Баба ми ме научи”, заявява Сара.

Англичанките учат нашите песни и танци, а местните дами овладяват някои мелодии от Острова. Нели, чийто съпруг е британец, се грижи за превода.” Всеки знае, че за песента и музиката не е необходимо да разбираш всичко. Музиката сама задава тона - дали е тъжен поводът или весел. Помагам с каквото мога”, посочва Нели Брадли.

„ДОТАМ И ОБРАТНО”: Къде се намира "Българският Стоунхендж"

От 600 къщи в село Хотница, 60 са собственост на английски семейства. Удивително е как някои от тях познават района, забележителностите и историята на Хотница. Сара и Барбара държат да покажат на екипа на NOVA прочутата вкопана църква в Хотница. Храмът “Света Ирина” е от 1837 година и е истинско историческо и архитектурно съкровище. Правим разходка и до Хотнишкия водопад. Висок около 30 метра, дори през зимата природният феномен разкрива неповторим чар.

“Малко ме е страх да се катеря нагоре по екопътеката в скалите. Но атмосферата е невероятна. Съвсем скоро дърветата наоколо ще цъфнат и ще стане още по-красиво”, споделя Барбара.  

Към всички природни и исторически съкровища в село Хотница смело можем да добавим още едно. Уникалният международен състав на Хотнишките баби.

За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУКiOS (Apple) ТУК и HUAWEI AppGallery ТУК.