Снимка: БГНЕС/Видео: Ройтерс
Георгиева изрази и задоволството си от текста на съвместната декларация на лидерите на страните от Г-20
Срещата на президента на САЩ Джо Байдън и китайския му колега Си Цзинпин е "много конструктивен" сигнал, който може да смекчи търговското напрежение между двете най-големи икономики в света. Това заяви управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева, цитирана от Ройтерс.
Лидерите на водещите икономики горещо призоваха за спиране на войната в Украйна, отчитайки и факта, че конфликтът е най-големият единствен фактор за забавянето на глобалната икономика, каза Георгиева пред Ройтерс след края на срещата на върха на Г-20.
Срещата между Байдън и Си Цзинпин изпрати "много ясно послание към света, че международното сътрудничество е важно за всички нас", добави тя.
МВФ е предупредил, че растежът ще страда, ако светът се фрагментира в геополитически блокове, водени от САЩ и западните съюзници от една страна и Китай и други икономики, в които държавата има основна роля, от друга, с конкуриращи се технологии и различни стандарти, припомни Георгиева. Това би намалило световния брутен вътрешен продукт с 1,4 трилиона долара до 3,5 трилиона долара, според оценката на фонда.
"Само си представете какво може да направи светът с подобна сума", коментира управляващият директор на МВФ.
Митата на САЩ върху китайски стоки, които са на стойност стотици милиарди долари, лежат на плещите на американските потребители. "Във време на висока инфлация, това е последното, от което те имат нужда", заяви Георгиева. "Китай също признава, че трябва да се уповава на съвместното сътрудничество, тъй като сме свидетели, че китайската икономика е в доста тежко положение“, допълни тя.
Георгиева изрази задоволството си от текста на съвместната декларация на лидерите на страните от Г-20, в която те призовават централните банки да коригират темпа на увеличение на лихвите, за да избегнат изтичането на капитали в други страни.
На въпроса дали вижда доказателства за спад на инфлацията в САЩ с оглед на неотдавнашните данни, свидетелстващи за понижаване на ценовия натиск, тя заяви, че е „възможно“, но данните трябва да се превърнат в тенденция.
Показателите показват "по-мрачна" перспектива за световната икономика, което означава, че тя "ще се забави и в такъв случай Управлението за федерален резерв (УФР) на САЩ може да направи преоценка, тъй като търсенето ще се охлади", според Георгиева.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.
Редактор: Ина Григорова