Снимка: БГНЕС/ЕПА
Иранската агенция Тасним отрича
Протестиращи запалиха къщата-музей на основателя на ислямската република Иран - аятолах Рухола Хомейни.
Кадри, разпространени в социалните мрежи, показват горящия дом, в който e роден аятолаха. Същата сграда в град Хомейн, южно от Техеран, е превърната в музей през 90-те години. Десетки хора избухнаха в аплодисменти и радостни викове, докато пламъците обхващаха сградата. Близка до правителството информационна агенция обаче нарече новината "лъжа" и обясни, че само малък брой хора са се струпали отпред.
"Разпространените твърдения са лъжа", заявиха от агенция Taсним. "Вратите на къщата на покойния основател на Великата революция са отворени за обществеността", уверяват от там.
Хомейни почина през 1989 г. Неговият наследник, аятолах Али Хаменей, е под все по-голям натиск заради протестите, избухнали в цялата страна след смъртта на 16 септември на младата иранска кюрдка Махса Амини, починала в ареста на иранската нравствена полиция.
Тасним съобщи за излезли по улиците проправителствени демонстранти в североизточния град Мащхад, където вчера бяха убити двама членове на проправителствената милиция „Басидж“.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.
Последвайте ни