С коментар по темата за МРЗ - проф. Гарабед Минасян и Васил Велев

Спорът за минималната работна заплата и намалените ставки за ДДС коментираха Васил Велев – председател на Асоциацията на индустриалния капитал и проф. Гарабед Минасян от Института за икономически изследвания към БАН.

Проф. Минасян смята, че щом бизнеса противодейства на минималната работна заплата това означава, че там работят много хора, които взимат МРЗ и са неквалифицирани. Той каза, че бизнесът трябва да постави допълнителни изисквания към кадрите, така че да се повиши квалификацията им.

Велев каза, че отливът на инвестиции в България е заради лошия бизнес климат, част от който е административното определение на МРЗ. „Когато в цели области МРЗ стане близка до средната, а в 13 икономически дейности МРЗ надхвърли средната тогава и този, който е квалифициран и работи добре, и този който е неквалифициран и не работи добре получават едно и също“, допълни той. Той каза, че тази система на определяне на МРЗ води до дискриминация на квалифицираните в полза на неквалифицираните. „Това е вредна политика, която забавя политическия растеж. Правилната политика е да се определя по браншове различна МРЗ“, поясни Велев.

Минасян каза, че според него имаме изтичане и на български капитал в чужбина.

Велев каза, че България е в криза за човешки ресурси, а за квалифицирани още повече. Той поясни, че 40% от учениците на функционално неграмотни.

Минасян подчерта, че е необходима по-голяма подготовка на населението. “Нашето образование е некачествено, но и изискванията на бизнеса трябва да бъде към образованието. Което го няма и понеже го няма, затова кретаме“, допълни той.

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.

 
Редактор: Цветина Петрова