От ЕК и ЕС трябва да получим повече солидарност в борбата ни с нелегалната миграция, както финансово, така и с всички други ресурси, допълни той

Днешната среща ме кара да бъда оптимист, че процесът по приемането ни в Шенген, който не можа да приключи в края на миналата година, ще бъде финализиран в началото на втората половина на тази година. Това каза вътрешният министър Иван Демерджиев след среща с министъра по миграцията на Гърция Нотис Митарачи.

По думите му България прави правилните стъпки и те се оценяват. "В контекста на разговорите ни с Австрия през идната седмица, съм оптимист, че процесът ще има успешен завършек. С гръцкия ми колега обсъдихме и начините, по които трябва да бъдат опазени външните граници на ЕС. Имаме единомислие и смятаме, че ЕК трябва да подкрепя държавите ни. Фокусът върху опазването на границите трябва да се засили и да има по-голяма солидарност от страна на ЕС и останалите държави членки. Ще използваме форумите, посветени на миграцията, за да ангажираме вниманието на ЕК и ЕС и да получим повече солидарност в борбата ни с нелегалната миграция, както финансово, така и с всички други ресурси. Така ще изградим надеждни технически съоръжения, за да пазим границите на Съюза. За това диалогът с Турция е ключов, ние смятаме, че можем да бъдем посредник между ЕС и Турция", заяви той. И допълни относно днешната акция за противодействие на нелегалната миграция: "Акции като днешната ще бъдат проведени на територията на България и Гърция, защото на трансграничната престъпност може да се отговори само с взаимодействие". 

България и Гърция обсъждат сигурността по границата

От своя страна Нотис Митарачи сподели, че Гърция и България поддържат чудесно двустранно сътрудничество. "Обсъдихме предизвикателствата пред двете страни, свързани с незаконната миграция, като членки, които географски са разположени на външната граница на ЕС. Имаме нужда от стриктна и ефективна рамка за охрана на външните граници, но също и от система на ефективна солидарност за държавите членки на първа линия. Охраната на външните граници е единственият начин да се намалят вторичните мигрантски потоци към ЕС. Готови сме да подкрепим България в обсъждането на мерки. Приемането на България и Румъния е важно не само за ЕС, но за Гърция в частност", посочи той.

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook