Регулаторът нареди на компанията да преразгледа стратегията си за справяне с корозията

Френската енергийна група EDF е открила нова значителна пукнатина в охладителна тръба в атомна електроцентрала на брега на Ламанша. Това е поредният подобен инцидент в енергийния сектор, предаде АФП, цитиран от БГНЕС.

Новата пукнатина е с дължина 15,5 см и дълбочина до 2,3 см, като обхваща около една четвърт от обиколката на тръбата, която е с дебелина 2,7 см. Това съобщи късно във вторник френският орган за ядрена безопасност (ASN).

През последната година групата бе засегната от проблеми с поддръжката на остарелия си парк от реактори, което я принуди да изключи повече от дузина от мрежата за проверки и спешни ремонти.

През февруари от групата съобщиха за "сериозен проблем с корозията" на системата за аварийно охлаждане в централата си „Penly 1“ в Северна Франция, която беше сред 16-те изключени от експлоатация през последната година.

Докладът до голяма степен остана незабелязан, докато не беше отразен във френските медии във вторник.

Франция бори инфлацията с мерки за милиони

Регулаторът нареди на EDF да "преразгледа стратегията си" за справяне с проблемите с корозията, които могат да имат сериозни финансови последици за задлъжнялата държавна компания, както и за капацитета на Франция за производство на енергия.

Франция някога беше водещ износител на електроенергия в Европа, но през тази зима трябваше да внася енергия от Германия и други съседни страни заради проблемите в своя ядрен парк, който обикновено осигурява около 70 % от енергийните ѝ нужди.

Според регулатора пукнатината не представлява непосредствена опасност за околната среда или човешкия живот, тъй като се намира на тръбна система, която е предназначена да се използва за охлаждане на реактора само в случай на авария.

"Новото е дълбочината на пукнатината", заяви пред АФП експертът по ядрена безопасност Ив Мариняк. Заместник-директорът на агенцията Жулиен Колет заяви, че извършваните проверки вероятно ще отнемат повече време, но няма да спрат всички електроцентрали наведнъж.

"Няма да има огромен брой изключвания в продължение на месеци, но ще има въздействие върху продължителността на изключванията", каза той. През 2022 г. дългът на EDF се увеличи до 64,5 млрд. евро, а загубите възлизат на 17,9 млрд. евро.

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook

Източник: БГНЕС