Край гръцката част на езерото са запазени скални храмове и уникални стенописи на няколко века
Преспанското езеро привлича все повече български туристи, защото много от тях искат да посетят гроба на цар Самуил на малкия остров Свети Ахил. Историята разказва, че по негово време този район се обособява като притегателен център за монаси.
През 10-и век, по времето на цар Самуил, районът около Преспанското езеро се превръща в културно и духовно средище. За кратко тук е и седалището на българската патриаршия. Днес край гръцката част на езерото са запазени скални храмове и уникални стенописи на няколко века.
„Иконите все още си личат, въпреки че са много стари. Това е ликът на Света Богородица, нарисувана е през 1453 г. Специфичното е, че тук тя благославя с двете си ръце, а в центъра на изображението е Младенецът, който също благославя”, разказва Ираклис Гундромихос.
УНИКАЛНИ КАДРИ: Хана пойнт - домът на пингвините полицаи и морските слонове (ГАЛЕРИЯ)
До скалните храмове се стига само с лодка. Продължаваме нашето плаване и виждаме още един стенопис, от 13-и век. На него отново си личи Св. Богородица и Божият син. Малко след него има и скален храм посветен на Божията майка. До него ни водят стръмни стъпала.
„Този храм се извисява на височина от 40 метра над нивото на водата на езерото. Това е една от най-важните и най-добре запазените църкви в района”, подчертава Ираклис.
Храмът е построен през 14-и век, напълно запазен, той впечатлява с красив стенопис върху входната си врата. Край църквата живели монаси отшелници. Монасите са живели много аскетичен живот и част от тях се качвали по тази стълба, за да стигнат скалата и да пренощуват.
Живеели в скалите, хранили се рядко, като най-често ядяли риба от езерото. Предполага се, че монасите отшелници са живели в групи от по 20-30 души.
17-годишна българка - в топ 10 на най-добрите шахматистки в Европа
„Идвали са тук, за да се отделят от света и да поискат закрилата на Св. Богородица. Денят им е преминавал в молитва. Тази практика е много популярна през 14-и век, но много малко са достигали този изолиран район. Приема се, че монасите тук се чувствал по-близко до Бог.
Днес Преспанското езеро е пресечна точка между три балкански държави Гърция, Албания и Северна Македония.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.