Снимка: iStock
Целта е да се подобри здравната помощ в малките населени места
Достъп до аптека във всяко населено място. За това призоваха от Асоциацията на помощник-фармацевтите. Те настояват отново да се върне възможността не само магистри, но и бакалаври по фармация да имат право да откриват и управляват аптека. По думите им така ще се подобри здравната помощ в най-отдалечените райони.
Близо 4 хиляди са помощник-фармацевтите у нас. До 2008 г. те имаха право да получат лиценз и да открият аптека, в която да продават лекарства с и без рецепта. След направени промени в закона това право вече имат само магистрите. Все по-малък процент от тях обаче имат желанието да работят в села и малки населени места, казват от Асоциацията на помощник-фармацевтите. Така, на практика, стотици хора остават без животоспасяващи медикаменти.
Преди 18 години помощник-фармацевтът Виолета Пеева получава лиценз да открие първата аптека в родното си село Шейново. След промените обаче е принудена да затвори обекта и да отвори дрогерия. Така списъкът с медикаменти, които може да продава, намалява драстично. „Ние сме учили фармация, ние сме учили химия, така че нашата работа е в аптека, не в дрогерия. Тук населението е 50% възрастни хора, които имат нужда от лекарства. Качват се по автобуси и таксита, за да стигнат до града. Не напразно някои хора казват: „Можем без кмет, но не и без аптека”, споделя Пеева.
Лекари, общински болници и фармацевти алармират за възможни проблеми в здравеопазването
Помощник-фармацевтите настояват и отново да имат право да консултират пациенти за състоянието им или как да приемат дадено лекарство. Сега това се случва в нарушение на закона, ако липсва друг здравен специалист. „Тук мерим кръвно по 5-6 пъти на ден - без да се заплаща. Правим компреси, викаме бърза помощ и даже понякога ни благодарят, че сме дали правилни напътствия, че сме помогнали на хората”, споделя помощник-фармацевтката.
От ресорната асоциация виждат и друг парадокс - докато са имали право да откриват аптеки, изискването е било да имат полувисше образование, а сега дори за да работят им е необходимо висше. „Има отдалечени места, където в годините назад работиха само помощник-фармацевти и бяха управители на аптека с по-ниска квалификация. А сега сме бакалаври, което е по-високо ниво, а не можем да го правим. Хората, които са правили закона, най-вероятно са си мислили, че всички магистри ще се втурнат навсякъде, но не се получи”, казва Емилия Желязкова. Сега помощник-фармацевтите са в нарушение дори ако продават лекарства без лекарско предписание.
Пред NOVA здравният министър проф. Христо Хинков заяви, че тепърва ще се запознава и с този казус.
Здравният министър Христо Хинков свири в рок банда (ВИДЕО)
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.