"Разстоянието Родос-Анталия е колкото Созопол-Бургас", обясни той

„На островите Родос и Корфу има малки огнища, но ситуацията е овладяна. Въпросът е какво ще се случи след това и дали ще продължат палежите на тези или на други места”. Това заяви проф. Йоаким Каламарис от Гърция в предаването „Твоят ден” по NOVA NEWS.

Той споделя мнението, че пожарите в Гърция са предизвикани от палежи. „Разбира се, че има палежи, които се подклаждат от съседни структури. Разстоянието Родос-Анталия е колкото Созопол-Бургас. Няма как, след като температурите са еднакви, в Родос да има огромни пожари, а от другата страна да няма нищо”, каза професорът.

ПОЖАРИТЕ В ГЪРЦИЯ: Поредна тежка нощ на островите Родос, Корфу и Евия

Той припомни случай, при който турски офицери са се предали на гръцките власти. Тези офицери са били на място, където се случиха огромни пожари в гръцката столица Атина преди 6 години.  

Според него основните разлики между Гърция и България в областта на туризма са, че в бившите социалистически страни има феодали, които управляват плажовете, хотелите, а в Гърция всеки може да бъде хотелиер. „Всеки може да дойде, да работи”, каза Каламарис.

„С малкото, с което разполагаме, колкото можаха, властите са успели да се справят. Навремето се отзоваваха и руснаците с помощ, но „мечешки услуги” се оказват проблем в бъдеще”, каза проф. Каламарис за помощта от чужбина за справяне с пожарите.

На островите Родос, Корфу и Евия прекараха поредната тежка нощ. Високите температури продължават да разпалват нови огнища въпреки бързата реакция на спасителните екипи. Стотици туристи прекарват нощите на летищата, тъй като компаниите започнаха да отменят полетите си поради високия риск от летене над тези острови.

Проф. Каламарис: Влаковата катастрофа в Гърция е резултат от корупция

За справянето с инфлацията проф. Каламарис обясни, че те са въвели потребителска кошница. „Ако една страна не надзирава нивата на цените на храните, на горивата, на стоките и не отстрани раковите процеси, които накърняват и създават проблем на собствената икономика, не може да постигнеш по-ниски нива на инфлацията”, каза професорът. Той разказа за споразумението между държавата и производителите за месечни намаления – яйца, масло, хляб, спагети – тази мярка продължава с месеци. Когато човек иска да оцелее в кризата, той се възползва от това намаление, заяви Йоаким Каламарис. 

Редактор: Весела Веселинова