Протестното шествие започна от Министерството на земеделието и завърши пред Министерския съвет

Земеделци и животновъди излязоха на протест в София. Протестното шествие започна от Министерството на земеделието и завърши пред Министерския съвет.  

СНИМКИ ВИЖТЕ ТУК

Причината за недоволството на част от животновъдите и оранжерийните производители е липсата, по думите им, на достатъчно финансиране. Спорът между тях и земеделския министър Кирил Вътев е от дни, а вчера ескалира по време на заседанието на Земеделската комисия в парламента.

Подпомагането на земеделците след войната в Украйна откри фронта за война между производителите и Министерството на земеделието. Причината, според недоволните е, че сумата от 280 000 евро е равна и за малките, и за големите фермери. Така малките производители получават 3 години поред пари, а по-големите стопанства са получили парите наведнъж още миналата година.

„Те изпадат в неконкурентна позиция. Не се делим на малки и големи. Големите са локомотива, малките без големите не могат”, заяви Димитър Зоров от Национален съюз на говедовъдите.

Затова настояват таванът от 280 000 евро да отпадне, а помощта да се изплаща на глава или хектар. „Това са национални средства и е възможно всичко. Това, което говорят, че ще нарушат регламента. Полша не е ли в ЕС? Там премиерът излезе и каза „Ще го нарушим”, заяви Зоров.

Защо фермерите поискаха оставката на земеделския министър и за какво настояват

Да има за всички пропорционално е и желанието на зеленчукопроизводителите. Те също са подпомагани след войната, но парите за тях се определят на хектар.

„Ако вие имате 80 дка, сте взели помощ миналата година. Ако аз имам 30 дка, ще взема миналата, тази и следващата. Тоест, за мен войната е свършила, за вас не е”, коментира Карамфила Гюрова от оранжерийния сектор.

Срещата между фермерите и министър Кирил Вътев се оказа невъзможна. След скандал в парламентарната комисия по земеделие снощи той заяви, че днес няма да е в София.

„Ще извикам охраната, ако продължаваме в този тон! Какви са тези обиди? Конкретен въпрос задайте или приключваме”, заяви председателят на комисията Десислава Танева.

„Ако НС ми нареди да нарушим европейския регламент, ще го изпълним. А такива хора, които имат такъв речник, не могат да ми наредят да наруша европейски регламент. Утре тези хора, с този манталитет, ще дойдат да протестират за какво? Да нарушим европейския регламент? Аз утре няма да бъда в София, обявявам го пред всички! Проблемът е че 5 души си обслужват личните интереси и искат да получат над разрешените суми. Но се поставят едни искания, които са абсурдни и невъзможни”, заяви министърът на земеделието Кирил Вътев.

„Аз искам само да кажа, че не бих подкрепила каквото и да е решение на НС, което нарушава европейски регламент и законодателство. В крайна сметка, всичко е въпрос на преговори, но когато има финален законодателен или какъвто и да е акт, ние трябва да се движим по него. Тези грозни сцени, това грозно поведение, не могат да бъдат оправдани с абсолютно нищо”, каза още Танева.

В студиото на „Здравей България” заместник-министърът Деян Стратев обясни, че само 92 производители в страната са достигнали тавана.

„Този таван не може да бъде отстранен. Затова Европейската комисия е решила да увеличи сумата от 250 000 на 280 000 евро", заяви Стратев.

Фермерите дадоха 7-дневен срок на кабинета да изпълни техните искания. Браншовите организации се заканиха, че ако през следващата седмица няма резултат, започват активни стачни действия и блокиране на пътища.