"Лиза ни помогна да се доближим до бъдещето, в което не е необходимо някой да умира, за да живее друг човек", каза експерт

На 7 юли Лиза Пизано, първият човек, на когото е поставена механична сърдечна помпа, както и генно редакитаран свински бъбрек, почина, съобщи CNN. Пизано получава трансплантацията на 12 април, но органът не успява да се справи с притока на кръв и е отстранен на 29 май.

Нейният случай е първата докладвана трансплантация на орган на човек с механична сърдечна помпа, съобщиха от клиника NYU Langone, където е осъществена операцията. Това е и втората известна трансплантация на генетично редактиран свински бъбрек на жив реципиент и първата трансплантация заедно с тимусната жлеза на животното.

Робърт Монтгомъри, директор на Института по трансплантации на NYU Langone, заяви, че "приносът на Лиза към медицината, хирургията и ксенотрансплантацията не може да бъде подценен. Лиза ни помогна да се доближим до бъдещето, в което не е необходимо някой да умира, за да живее друг човек".

Почина пациентът с първия трансплантиран свински бъбрек

Според Мрежата за набавяне на органи и трансплантация на всеки 8 минути в списъка на чакащите за трансплантация се включва още един човек, а 17 души от този списък умират всеки ден в очакване на орган.

Ксенотрансплантацията, която включва използването на органи от други видове, е потенциално решение на проблема с недостига на налични донорски органи. Според експертите това е идеално решение на проблема с недостига на донорски органи. Лекарите в САЩ извършват ксенотрансплантации в редки случаи, с разрешение на Американската агенция по храните и лекарствата. За Пизано разрешението е получено чрез политиката на агенцията за разширен достъп или "състрадателна употреба". Тя позволява на неизлечимо болни пациенти, които нямат други възможности за лечение, да получат достъп до експериментални медицински продукти.

Поради сърдечната недостатъчност и крайния стадий на бъбречното заболяване на Пизано, което изисква рутинна диализа, тя не можела да получи стандартна трансплантация. Преди ксенотрансплантацията, жената е "опитала всичко друго" и с операцията се надява да прекарва време с внуците си. Полученият от нея свински бъбрек е генетично променен, за да избегне човешките антитела, които обикновено откриват и атакуват чужди органи. Свинската тимусна жлеза, която играе важна роля за имунитета, е поставена под обвивката на свинския бъбрек, за да помогне допълнително на организма на Пизано да приеме органа. "Въпреки това бъбрекът е отстранен през май, след като е установено, че вече не допринася достатъчно, за да се оправдае продължаването на режима на имуносупресия", каза Монтгомъри. 

"Смелостта на Пизано даде надежда на хиляди хора, живеещи в краен стадий на бъбречна или сърдечна недостатъчност, които скоро биха могли да се възползват от алтернативно снабдяване с органи. Нейното наследство на пионер ще продължи да живее и тя завинаги ще бъде запомнена с нейната смелост и добра природа", добави лекарят. |

Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase

Редактор: Цветина Петрова
Източник: БГНЕС