Вижте историята на Voice of America

Асим Кашгарян. Това е псевдонимът на един от журналистите във Voice of  America. Той използва това име от страх близките и семейството му да не станат мишена. И живее в този страх от две десетилетия.

Докато се намира в Китай, Асим не си позволява да говори срещу правителството, защото знае, че само така може да защити семейството си. След като напуска Китай продължава да се опитва да мълчи. Но дали това му помага? Дали му помага използването на фалшиво име?

Историята на палестинския кариран шал (ВИДЕО)

Асим си спомня за приятели, които са били затваряни и интернирани от властите.

В Китай живеят около 11 милиона уйгури, а доказателства сочат, че 1 на 10 от тях е арестуван или задържан. Китайското правителство често набелязва хора от тази народност като проблем за сигурността. Ако практикуваш религия, по начин, който китайското правителство смята за неприемлив, означава, че си екстремист, сепаратист и терорист, посочват от специалисти.

Китайското правителство не просто поставя милиони уйгури в концентрационни лагери, но ги репресират и извън страната, допълват експертите.

От китайското посолство изпратиха позиция до NOVA, свързана с автономния район Синдзян и отношението към уйгурите. Позицията е подписана от говорителя на Посолството на Китай в България.

„През последните години някои политически сили разпространиха твърде много слухове и създадоха твърде много невярна информация за Синдзян на международно ниво. Така нареченият „геноцид“ е една голяма лъжа. След създаването на Синдзянския автономен район уйгурското население е нараснало от 3 милиона на повече от 12 милиона. Средната продължителност на живот на населението от всички етнически групи в Синдзян-уйгурския район се е увеличила от 30 на 75,6 години. Свободата на религиозните убеждения е добре гарантирана за всички етнически групи. Мюсюлманите се радват на достатъчен брой места за поклонение, а правителството също така финансира ремонта и поддръжката на джамиите. Правителствените документи, табелите на търговски обекти, надписи и др. са двуезични, а езиците и културата на различните етнически малцинства, включително уйгурите, са добре запазени и предавани на поколенията.

През 2023 г. близо 400 групи с 4000 чуждестранни гости от много държави и международни организации посетиха Синдзян, включително правителствени служители, дипломатически пратеници, религиозни дейци, експерти и учени, журналисти и обикновени хора. Те оцениха високо мултикултурната интеграция и развитието на Синдзян, стабилния и мирен живот на хората, разбраха и подкрепиха постиженията на Синдзян в борбата с тероризма и дерадикализацията.

Така наречените „транснационални репресии“ от страна на Китай са чиста измислица. Китай винаги е зачитал суверенитета на други държави, сътрудничи си с чужди държави в областта на правоприлагането и съдебната система, и гарантира комуникационните връзки между етническите групи в съответствие със законите, включително на уйгурите и техните роднини извън Китай. От известно време насам антикитайските сепаратистки елементи от Източен Туркестан фабрикуват лъжи за „изгубени“ роднини, но опитът показва, че тези истории са чиста измислица. Една лъжа, повторена сто пъти, не може да се превърне в истина. Много е вероятно тези, които измислят лъжите, да не знаят къде се намира Синдзян и никога да не са го посещавали.

Синдзян е красива и плодородна земя, разположена в северозападната част на Китай, която представлява една шеста от общата площ на страната. Заради близостта му до границата, мултиетническата общност и дейностите на екстремистки и сепаратистки сили там, някои западни политици участват в политически маневри, за да „използват Синдзян за контрол над Китай“ и да го дискредитират, в напразен опит да подкопаят националното единство на Китай и да попречат на развитието му.

Вратата към Синдзян е отворена и ние приветстваме хора от всички страни без предразсъдъци да посетят Синдзян за обмен. Пред лицето на реалната ситуация, а именно съществуващата социална хармония и стабилност в Синдзян, устойчивото икономическо развитие и хората, които живеят и работят в мир и удовлетворение, никоя лъжа няма да може да пробие. Въпреки че Китай и България имат различна история и култура, социални системи и пътища на развитие, те винаги са отстоявали взаимното уважение, равнопоставеност и обща изгода. Надяваме се, че Вашата телевизия ще се съобразява с фактите, ще отразява Китай обективно и справедливо и ще играе полагащата се роля за укрепване на взаимното разбирателство и приятелството между двата народа”, обясняват от китайското посолство в София.

Информирайте се преди всички - последвайте ни в Google News Showcase  

Редактор: Цветина Петрова
Източник: Voice of America