Взаимните обвинения засягат достъпа до избирателните секции и опасенията от манипулация на вота

С наближаването на изборите в Съединените щати продължава да нараства напрежението между демократите и републиканците. И двете партии изразяват дълбока загриженост за честността на вота, като всяка от тях обвинява другата в подкопаване на демократичния процес, разказва Voice of America.

Демократите обвиняват републиканците в ограничаване на достъпа до избирателните секции и в заговор за възпрепятстване на удостоверяването на изборните резултати. От другата страна републиканците подозират, че оперативни служители на Демократическата партия манипулират вота.

В същото време кандидатът на републиканците Доналд Тръмп е изправен пред наказателни обвинения заради опитите си да отмени резултатите от вота през 2020 година. "За мен изборите бяха манипулирани, те не бяха честни", заяви той.

Проучване: Харис води пред Тръмп

Кандидатът на Демократическата партия, вицепрезидентът Камала Харис, обещава да отстоява основните американски принципи и обвинява Тръмп, че подкопава доверието в изборите.

Федералните агенции провеждат симулационни упражнения, имайки предвид събитията от 6-и януари 2021 година, когато привърженици на Тръмп, недоволни от загубата му на изборите, щурмуваха Капитолия. Въпросът обаче е дали тези мерки са успели да засилят доверието и сигурността. Организации като "Лигата на жените избиратели", които съществуват вече повече от век, се надяват, че тази подготовка ще допринесе за укрепването на изборния процес.

Харис: Американците са готови „да обърнат страницата Тръмп”

"Предполагам, че трябва да изчакаме и да видим какво ще се случи, какъв ще е резултатът от изборите, как хората ще го приемат, какви протести ще има и дали ще се стигне до прояви на насилие. Аз се надявам, че това няма да се случи", казва Селина Стюарт, която е представител на организацията.

Според председателя на Федералната комисия за подпомагане на изборите, от началото на годината до момента, системата се справя добре."Вече проведохме много първични избори, както президентски, така и щатски. Смятам, че служителите са добре подготвени за предстоящия вот през ноември", казва Бен Ховланд от комисията за подпомагане на изборите в САЩ.

Тръмп: Украинската офанзива в Курск може да доведе до Трета световна война

В щата Илинойс местната Републиканска партия през 2020 година се опита да накара съдия да принуди областния служител Ерън Амънс да спре преброяването на бюлетините, изпратени по пощата. "Той отхвърли това искане и аз успях да довърша преброяването. Те обаче се опитаха да го прекратят както тук, така и на други места из страната", казва Амънс.

Според него заплахите, натискът и съдебните дела са принудили много служители от избирателните комисии и доброволци в цялата страна да се откажат. "Ако хората, които вършат тази работа не получават необходимата подкрепа, то това, което мога да кажа е, че сами си правим лоша услуга и това е наистина обезсърчително", посочва още той.

Според директора на изборния отдел в окръг Сейнт Луис, щата Мисури, е важно да се поканят кандидатите, представителите на партиите и обществеността да наблюдават работата на системата. "Тестването на изборното оборудване, преброяването на бюлетините, включително тези изпратени по пощата и одитите след изборите, са публично достъпни за наблюдение", обяснява Ерик Фрей, директор на изборния отдел в окръг Сейнт Луис.

Ръководството на републиканците в Сената иска да приеме закон, който да изисква от хората, които се регистрират за изборите, да представят доказателство за гражданство. Демократите от своя страна твърдят, че съществуващото законодателство вече забранява на чужденците да гласуват на федерални избори и че няма доказателства в подкрепа на твърденията, че значителен брой нелегални имигранти участват във вота, посочват от VOA.

Информирайте се преди всички - последвайте ни в Google News Showcase

Източник: Voice of America