Борисов предлага да направят втори опит с нова система

На прага на предсрочните избори, предложение за промяна на изборната система още в този парламент и нова сглобка след вота. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заговори за мажоритарен вот. Той даде пример с изборите в Гърция, където промениха правилата през лятото на миналата година. Там партията победител в 300-местния парламент получава бонус от 20 депутатски места, но само ако резултатът на изборите е над 25 процента. За всеки следващ процент партията получава по още един допълнителен депутат, но максимумът е 50. Право на глас в Гърция имат всички, навършили 17 години, а прагът за влизане в парламента е едва 3 процента.

Въпреки че първото джентълменско споразумение не проработи, Борисов предлага да направят втори опит с нова система. „Ако трябва да направим изборите по-интересни - да използваме мажоритарен вот, има гръцка система - да използваме нея. Иначе ритуално си режем главите защото няма да има правителство”, смята лидерът на ГЕРБ.

Борисов: Естествените партньори на ГЕРБ са тези в сглобката, плюс БСП и ИТН

Предложението е към конкретни формации. „Естествените партньори са тези, които бяхме в сглобката, плюс БСП и ИТН. ако не ви харесва думата джентълменско споразумение или разговор, нека умните да измислят друга дума”, каза още Борисов.

Какво отговориха останалите политически сили?

Бившите партньори на ГЕРБ-СДС отговориха с друго предложение. Вместо към Гърция предложиха да погледнат към Италия, с предложение за премиер експерт, равноотдалечен от всички. „Когато Марио Драги беше експерт, напредна в политиките на Италия по мащабен начин. В България трябва да си намерим достоен премиер, на който всеки да има доверие. Предлагайки обща програма много трудно ще е за която и да е партия да каже не”, посочи Кирил Петков.

Кирил Петков: Не искаме постове и партиен премиер, да видим кой ще е джентълмен

От „Има такъв народ” пък казаха, че е рано за договорки. „Разбирам, че Борисов иска да е сигурен, че ще управлява, но трябва да се видят изборите, програмата и кой ще я изпълнява. А джентълменските им споразумения с ПП бяха най-голямата глупост, с която унищожиха Конституцията”, коментира Тошко Йорданов.

„Всякакви изказвания на всякакви политически лидери за сключване на коалиция след изборите са абсолютна импровизация и отговорност за това могат да носят само хората, които изричат тези неща”, написа във Facebook председателят на ИТН Слави Трифонов.

„Аз нямам нищо против да вземем ГЕРБ като патерица след изборите. Ако Борисов не иска, ще питаме неговите депутати. Гледам, че в партията му има хора, склонни да правят колаборации с Пеевски и всеки един друг. Това е в рамките на шегата“, каза лидерът на „Възраждане” Костадин Костадинов.

БСП, които са новото предложение за участие в сглобката, отговориха: „Ако влизаме в тези избори с предварителни пазарлъци и договорки кой с кого да управлява, следва само едно – нови предсрочни парламентарни избори. Ние в този пазарлък няма как да участваме. Имаме си коалиция, послания, следваме ги, имаме си и колективни орган, спазваме решенията му“, заяви и.ф. председател на БСП Атанас Зафиров.

„Бойко Борисов днес успя да закачи на колана си скалпа на БСП, също както на много други партии“, заяви бившият лидер на социалистите Корнелия Нинова. 

Така и предложението за нова изборна система на Борисов, и това за предизборно обединение не получиха подкрепа.

Информирайте се преди всички - последвайте ни в Google News Showcase