Снимка: gettyimages
Попитахме Google Trends как нараства интересът към приза
„Златната топка“ на списание „Франс Футбол“ е най-престижната индивидуална футболна награда, присъждана ежегодно на най-добрите футболисти при мъжете и жените, играещи в европейски отбори. Победителят се избира от жури от 100 спортни журналисти от цял свят. За първо място се дават 6 точки, за второ – 4, за трето – 3, за четвърто – 2 и за пето – 1. Наградата е учредена от бившия френски футболист, а по-късно и журналист - Габриел Ано.
От 1956 г. до 1994 г. призът се връчва на най-добрия футболист в Европа. От 1995 г. в класацията са включени и играчи от други континенти. През 2010 г. „Франс Футбол“ обединява своята награда с Футболист на годината на ФИФА и започва да се връчва „Златната топка на ФИФА“.
Родри е новият кавалер на "Златната топка" (ВИДЕО+СНИМКИ)
„Златната топка“ не е направена изцяло от злато. Първоначално е оформена от материал, подобен на восък, а повърхността на кълбото е покрито с пет килограма 18-каратово злато. Тя се състои от месингови пластини, споени заедно във формата на топка, за да бъдат покрити със злато и вкоренени върху основа от пирит - известен и като глупашко злато.
„Златната топка“ се оценява на приблизително 3000 евро. Тази стойност включва само суровините, използвани за изработката ѝ. Заради важността ѝ и в зависимост от това на кого е връчена, цената ѝ може да набъбне до над 500 000 евро.
Решихме да попитаме Google Trends как точно нараства интересът към най-престижното индивидуално отличие във футбола, базирайки се на данни от най-популярната търсачка в света. В България обикновено темата става актуална, когато наближи награждаването. Така е и тази година. Същинският пик на търсенето на словосъчетанието, което в оригинал се изписва Ballon d'Or, е настъпил в деня на церемонията - 28 октомври. Все пак интересът се е поддържал и в следващите дни, макар и по-умерено. Често темата предизвиква интерес и когато се спомене в комбинация с името на Христо Стоичков - единственият българин, носител на наградата (през 1994 г.).
Що се отнася до това как се разпределя интересът по региони - изглежда най-любопитни кой ще се прибере с отличието са били в североизточната част на страната - Силистра, Русе и Шумен. Между тях се вмъква Кърджали - на трето място, а топ 5 допълва София-град.
Според новите правила на допитването на „Франс Футбол“ от 2022 г. определянето на носителя на „Златната топка“ е въз основа на спортните му изяви и резултати за предходния сезон, а не за календарната година.
Най-много е печелил „Златната топка“ Лионел Меси – 8 пъти. Втори е Кристиано Роналдо с 5 отличия, а Йохан Кройф, Мишел Платини и Марко ван Бастен имат по 3. Аржентинецът е единственият футболист печелил наградата 4 години поред (2009 – 2012 г.), а французинът – 3 години поред (1983 – 1985 г.).
Тази година халфът на „Манчестър Сити“ и на националния тим на Испания Родри спечели „Златната топка“. На 68-ото издание на най-престижната футболна награда той стана първият испанец, който печели трофея след 1960 г. Тогава триумфира Луис Суарес. На следващите места тази година се наредиха играчите на „Реал Мадрид“ Винисиус Жуниор, Джъд Белингам и Дани Карвахал.
Испанката Айтана Бонмати за втори пореден път спечели „Златната топка“ при жените. Наградата ѝ беше връчена от холивудската звезда Натали Портман, която е влюбена във футбола и живее в Париж. Бонмати е лидер на тима на „Барселона“, който за втори пореден път спечели Шампионската лига. Втора остана норвежката Каролина Хансен, а трета е Салма Паралуело, като и те са от същия клуб.
Алексия Путелас е първият играч, спечелил „Златната топка“ за жени два пъти, и то в последователни години.
Отличието беше връчено за първи път през 2018 г., като Ада Хегерберг от Норвегия стана първият носител на наградата.
Ламин Ямал получи приза за най-добър млад играч. Той беше награден с трофея Копа. През тази година спечели европейската титла с националния отбор на Испания.
Снимки: БГНЕС
Редактор: Цветина Петкова