Ерик Холзи – историкът, роден в САЩ, но избрал България за свой дом

Докато резултатите от парламентарните избори у нас все още се анализират, на другия край на света предстои решаващ вот. На 5-ти ноември американците ще изберат 47-ия президент – Доналд Тръмп или Камала Харис. Резултатът ще окаже влияние върху глобалните отношения, включително и върху България. Николай Беремлийски разговаря с Ерик Холзи – историк, роден в САЩ, но избрал България за свой дом.

Броени дни остават до кулминацията на президенстката битка отвъд океана. Камала Харис и Доналд Тръмп се борят за мястото си в Овалния кабинет. Който и от двамата да вземе превес в битката за доверието на избирателите, едно е сигурно – проблемите и предизвикателствата пред Америка са сериозни. Потвърждава го и Ерик Холзи.

"За мен най-голямата заплаха пред американската демокрация в момента e липсата на медийна грамотност. На този свят е имало и винаги ще има хора, готови на всичко, за да демонстрират силата си, личности, които опитват да подкопаят демокрацията, за да придобият влияние. Това, което улеснява намеренията им, е именно липсата на медийна грамотност. Толкова много американци живеят в малки екосистеми, в дребни балони, където получават едни и същи съобщения непрестанно. Това води до формиране на нови общности, които се вълнуват повече от силата, отколкото от демокрацията", разказва той.

"За съжаление не смятам, че предстоящите избори ще елиминират напълно заплахите за демокрацията. Тръмп вече заяви, че не смята да се кандидатира отново. Въпросът е кой ще поеме по неговите стъпки. Той вече създал отъпкана пътека. Котката вече е вън от торбата, няма начин духът да бъде върнат обратно в бутилката. Наръчникът за това как да подкопаваш демокрацията в името на получаване на политическа власт вече е създаден и всеки по целия свят би могъл да го използва. Хората, които държат на демокрацията трябва да намерят начин да се преборят с това", продължава той.

Холзи определя битката за защита на демокрацията като безкрайна и прави сравнителен анализ на кампаниите на двамата кандидати за президенсткото кресло в Белия дом.

Американски историк: Джими Картър подкрепи Харис, защото вярва в равните права на хората

"Камала Харис проведе една доста стандартна кампания. Нищо радикално в сравнение с предишните президенти от демократическата партия. Тя се фокусира върху конкретни проблеми и постоянно опитва да покаже на избирателите по какъв начин смята да продължи успешната икономическа политика на Байдън", казва още той.

"Що се отнася до Тръмп – той има необичайна реторика. Той се наслаждава на това, че има възможност да говори за Ханибъл Лектър и други подобни странности, които объркват политическите му опоненти. Тръмп определено приема политиката като шоу. Тук трябва да му го призная – той не греши. Има нещо общо между политиката и шоубизнеса. Проблемът обаче е, че докато в едното има просто различни сюжети, в реалността говорим за човешки животи, които са поставени на преден план. Съдби на стотици мъже, жени и деца, които зависят от начина на мислене на онзи, който победи в изборната надпревара. Тръмп се вълнува само от шоуто, той не се интересува от последиците от думите и делата си", казва Холзи.

Изборите в САЩ са ключови и по още една причина. Те вероятно ще решат съдбата на Украйна.

"Със сигурност на украинците им е много трудно да приемат, че докато те жертват и застрашават живота си на фронта, бъдещето на тяхната държава ще бъде решено от хора, които се намират в другата половина на света. Не е честно, но такава е действителността", посочва още той.

"Смтам, че Харис до голяма степен ще продължи политиката на Байдън по отношение на Украйна. Надявам се, че ще увеличи помощта, която САЩ дава на Киев. Държа да подчертая, че изходът от този военен конфликт е от огромно значение не само за Америка, но и за Европа. По отношение на Тръмп – той многократно е заявявал, че смята да прекрати помощта към Украйна, което ще даде възможност на Русия да триумфира. За мен прекратяването на помощта за Киев означава да приключиш конфликта бързо, при това, изпълнявайки условията на Москва. Това е нещо, към което трябва да подходим изключително сериозно", посочва още той.

На въпроса дали Тръмп смята да приключи войната в Украйна като я замрази той отговаря: "Знаете, че Тръмп многократно е казвал, че може да прекрати войната в Украйна само с едно телефонно обаждане. Има шанс това наистина да е така. Той би могъл да се обади на Зеленски и да му каже: „Прекратявам всякаква подкрепа към Украйна”. В този случай конфликтът неминуемо ще приключи или ще бъде замразен. Ще се оформи някаква нова разновидност на минските споразумения, които в миналото се провалиха в задачата си да защият Украйна. Обещанията не бяха спазени и Киев получи нож в гърба. Подобен сценарий би застрашил сигурността на Европа в полза на диктаторите. Бих сравнил подхода на Тръмп с водач на автомобил, който иска да спре колата си, но за целта я забива в стена. Да, това със сигурност би спряло автомобила, но последствията със сигурност няма да са особено лицеприятни."

Как гласува младото поколение в САЩ (ВИДЕО)

Битката за Америка ще е ключова и за отношенията на страната с Китай, допълва историкът Ерик Холзи.

"Мисля си, че и в това отношение политиката на Харис не би се различавала твърде много от тази на Байдън. Тя ще опита по всеки възможен начин да предотврати евентуална атака срещу Тайван, ще се постарае да установи мир в този регион. При Тръмп нещата обаче изглеждат доста по-объркани. Неговите позиции биха навредили на китайската икономика, те ще застрашат сътрудничеството между двете държави, което според мен би създало предпоставка за конфликт", посочва още той.

На въпроса каква е важността на изборите в САЩ за България той посочва: "България разчита на НАТО за своята сигурност. Аз живея в страната повече от 10 години и съм много благодарен, че тя е сигурна и защитена. Невъзможно е България да бъде нападната именно заради подкрепата от НАТО. Тръмп обаче иска да подкопае Алианса – нещо, което би направило България уязвима."

На въпроса кое политическо уравнение е по-сложно - това в България или това в САЩ той отговаря: "За мен определено това в България. Въпреки сложността на системата в САЩ, тя все пак до известна степен е предвидима. Когато я анализираме не срещаме особени трудности да разберем каква е мотивацията зад действията на основните политически играчи. В България обаче нещата не стоят точно така. Тук има много неща, които не се случват под светлината на прожекторите, за съжаление понякога има и липса на прозрачност. Понякога се шегувам, че дори човек с моя опит, експерт, анализирал в детайли ситуацията в България през последните години, не би могъл да разбере всичко и вероятно би се почувствал объркан."

"Българите не бива да се отказват толкова лесно. Не трябва да си казват: „Вече гласувах три, четири или пет пъти. Уморен съм”. Все пак в миналото на страната има много герои, които са жертвали живота си, за да осигурят тази възможност, тази свобода, тази независимост. Разбирам, че изглежда трудно да видиш потенциална възможност за промяна, но се надявам, че трудностите ще доведат до промяна в перспективата на българите", казва още той.

В края на разговора Ерик Холзи прави прогноза – както за родината си, така и за втория си дом: "Ако говорим за България на национално ниво – мисля, че циклите от избори ще продължат, докато не настъпи някаква радикална промяна – поява на нова политическа сила или осезаем ръст в подкрепата на някоя от формациите, които съществуват сега. Що се останя до САЩ – всичко зависи от това кой ще седне в президенсткото кресло. Ако това е Харис, с интерес ще наблюдавам поведението на Тръмп и привържениците му. Това е най-голямото неизвестно в уравнението – дали той ще се отдръпне или ще продължи да ръководи хората си."

Преди три месеца историкът отвори нова страница в семейната си история – стана баща на момиченце, което смята да отглежда в България. "Надявам се, че малкото ми момиченце ще бъде част от една отворена държава, от България, в която политиците имат откровена риторика, в която хората могат да се изразяват свободно. Страна, в която детето ми ще може да получи качествено образование", посочва той.

"В края на този разговор бих желал да окуража и насърча както българите, така и американците – гласувайте, бъдете част от гражданското общество по всеки възможен начин. Това, което дълги години е било прът в колелата на българската държава е именно липсата на гражданско общество. В момента то отново е застрашено – хората трябва да направят всичко възможно, за да го защитят", завършва Холзи.

Гледайте видеото.