Какви са възможните решения

Една от първите задачи, с които ще се сблъскат депутатите от новото 51-вото Народно събрание, е да напаснат парите, с които ще разполага държавата догодина. Министерството на финансите е изготвило мерки, с които да се спести от разходи или да се осигурят повече приходи. В началото на тази година разчетите на финансовото министерство показваха разходи през 2025 година от малко над 87 милиарда лева. След множеството обещания за вдигане на заплати, а и други плащания, вече става дума за 99,5 милиарда лева. Срещу тези разходи стоят приходи от 81 милиарда. За да бъде спазено правилото на ЕС за до 3% дефицит, можем да си позволим дупката в хазната да е около 6 милиарда, а в момента тя е 18 милиарда.

МФ: Бюджетният дефицит нарасна до 4 млрд. лв.

За да се стопят тези милиарди, има различни варианти - държавата да спечели повече, да намали разходите или да се търси комбинация от двете.

Какви са възможните решения?

Единият вариант е да се прехвърлят за 2026 година по-високите заплати в отбраната, МВР и образованието. Освен това да се намали с 10% издръжката на ведомствата, които разчитат на държавата. При приходите – повече пари могат да влязат, ако се вдигнат пенсионните осигуровки на всички работещи с 3 пункта. Тази мярка ще осигури почти 2 милиарда допълнително в бюджета, но ще намали онова, което остава в джоба работниците след удръжките. Други решения са връщането на ДДС за ресторантите и за хляба на стандартните 20%, по-висок акциз върху цигарите, въвеждане на данък свръх печалба за банките и финансовите институции да плащат по-високи данъци, ако печалбите им надхвърлят 20% от средните нива през последните години. Също: по-висока вноска за печалбите от хазарт и нов данък за добив на подземни богатства, вместо сегашните концесии. 18-милиардната дупка може да се напълни и с външен дълг.

Още по темата вижте във видеото.