Снимка: iStock, илюстративна
То е предназначено за новородени и деца със сърдечни малформации
Екип от 38 студенти от Университета по медицина и фармация в румънския град Яш проектира най-малкото изкуствено сърце в света. То е предназначено за новородени и деца със сърдечни малформации. Прототипът ще бъде представен на международен конкурс в Япония.
Първата трансплантация на изцяло изкуствено сърце беше извършена в Европа
Изкуственото сърце се управлява чрез приложение, инсталирано на мобилни телефони. Устройството е изработено от материали на базата на титан и има експлоатационен живот от над 90 години.
„Изкуственото сърце за бебета е напълно адаптирано към малките тела. То е проектирано така, че да бъде полезно от раждането през първите пет години“, обяснява пред „Диджи24“ координаторът на проекта Александру Плешояну.
Студенти създадоха най-малкия хуманоиден робот (ВИДЕО)
„На пазара няма нищо, което да може да се използва за деца с такива проблеми. Решихме, че трябва да поправим това, защото въпреки че предимно възрастните страдат от сърдечно-съдови заболявания, има и деца с малформации“, обяснява Влад Ончяну, докторант в Университета по медицина и фармация в Яш. По думите му такива устройства могат да помогнат на пациента временно, докато се намери съвместим донор.
Изкуствените устройства на пазара, които успешно заместват сърцето и са предназначени само за възрастни, в момента струват около 200 000 евро.
Смъртността от сърдечно-съдови заболявания в Румъния е три пъти по-висока от средната за Европа.
Редактор: Виктория Гетова