Снимка: iStock
Това се казва в доклад на международната фондация „Четири лапи“
В Южна Африка работят свободно едни от най-големите ферми за тигри, които са извън Азия, което улеснява незаконната контрабанда на техните тела. Това се казва в доклад на международната фондация „Четири лапи“, съобщи The Guardian. Организацията за защита на животни провежда кампания за затваряне на фермите за големи котки в Южна Африка, откри 103 места в страната, където тигри са били държани в плен през 2023 г., 2024 г. или през предходните три години. Няколко ферми са отглеждали тигрите, за да продават части от телата им на Китай или Виетнам за използване в традиционната медицина. Други дори рекламирали „тигрови продукти“ в социалните мрежи, като сред тях са лепило от тигрова кост.
След серия смъртни случаи: Малайският тигър е напът да изчезне от дивата природа
Представителят на големите котки е класифициран като застрашен от Международния съюз за опазване на природата, който изчисли през 2021 г., че около 5574 са останали в дивата природа, разпръснати в 13 азиатски държави.
Търговията с живи тигри или части от техни тела е забранена в световен мащаб от 1975 г., съгласно конвенцията за международна търговия със застрашени видове от дивата фауна и флора. Според правителствен доклад от февруари 2024 г. в Южна Африка имало 626 тигъра в плен.
Десетки тигри, лъвове и пантера, заразени с птичи грип, загинаха в зоопаркове във Виетнам
Лъвски кости също се изнасят незаконно от Южна Африка, за да бъдат продадени в Азия като тигрови, се казва в доклада на „Четири лапи”. Южна Африка позволява развъждането на лъвове с цел търговия, включително за трофеен лов, и те могат да бъдат продавани в чужбина живи или мъртви. Износът на костите на Царя на животните обаче е забранен от 2019 г.
За пръв път пред публика: Показаха 4 сибирски тигърчета в германски зоопарк (ВИДЕО)
Правителственият доклад отбелязва още, че разпоредбите са по-слаби за тигрите, тъй като те не са местни в Южна Африка, което ги прави „по-привлекателни“ за развъдниците на големи котки.
Редактор: Румен Лозанов