Видео: Voice of America/Снимка: iStock
От началото на годината в страната са пристигнали малко над 58 хиляди нелегални бежанци по море
Италия разработи нова политика за мигрантите. Тя предвижда тези, които пристигат на нейна територия, да бъдат изпращани в съседна Албания и там да се разгледат техните молби за убежище в Европа. Това обаче срещна сериозно правно препятствие. Италиански съдии в Рим решиха да отнесат случая до Съда на Европейския съюз, което може да забави процеса с месеци или дори години, съобщава Voice of America.
Италия построи два центъра за задържане на мигранти в Албания като част от план за ускорено разглеждане на молбите за убежище на нелегално пристигналите в Европа. Целта е тези, на които не бъдат приети, бързо да бъдат върнати в родните си страни. Италианските власти се надяват чрез тези центрове да обработват до 3 000 заявления месечно и да окажат възпиращ ефект върху нелегалната миграция. Планът обаче се сблъсква със сериозни пречки. Досега в центровете са настанени само 24 мигранти от Египет и Бангладеш. По нареждане на съда в Рим всички те са върнати обратно на италианска територия. Съдиите се позовават на неотдавнашно решение на Съда на Европейския съюз, според което никоя държава не може да бъде считана за безопасна, ако части от нея са опасни.
Италианското правителство започна да връща мигранти от Албания
"Държавите трябва да бъдат безопасни в своята цялост. Аргументите, довели до това решение, не се основават само на териториални изключения, а се прилагат и към определени групи. Например, страни като Бангладеш, Египет и Тунис обикновено се считат за безопасни, но не и за хората с различна сексуалност, защитниците на човешките права и други подобни групи", каза правният експерт Андреина де Лео
Правото на Европейския съюз има предимство пред националното законодателство. Решението на съдиите от Европейския съд по този казус може да отнеме месеци. "Ще кажа не по-малко от година. Това означава, че в момента тази политика е блокирана", посочва де Лео.
Това е сериозен неуспех за премиера Джорджия Мелони, която оспорва тълкуването на италианските съдии. Миналия месец тя заяви, че споразумението с Албания е революционно. "Това е нов, смел и безпрецедентен път, който същевременно напълно отразява европейския дух", заяви тя.
Папа Франциск: Мигрантите трябва да бъдат посрещани, съпътствани, насърчавани и интегрирани
Наскоро Мелони получи подкрепа от Илън Мъск. В отговор на решението на италианския съд, той написа в социалната платформа Х: "Тези съдии трябва да си ходят", като ги описа като "неизбрана автокрация". Италианският президент остро критикува намесата на Мъск, като заяви, че той трябва да уважава суверенитета на страната.
Италия отдавна е на предна линия по отношение на миграционната криза в Европа. От началото на годината в страната са пристигнали малко над 58 хиляди нелегални мигранти по море, което е с 60% по-малко в сравнение с 2023 година. В целия Европейския съюз правителствата остават подложени на натиск да намалят миграцията, като някои от тях се стремят към споразумения, подобни на това между Италия и Албания, посочват от VOA.
Редактор: Цветина Петрова