Снимка: iStock, илюстративна
За трансплантацията изследователите са използвали метод, който имитира естественото развитие на очите
Учени от университета в Осака в Япония възстановиха зрението за първи път с помощта на трансплантация на роговичен епител, получен от индуцирани плурипотентни стволови клетки. Резултатите от изследването са публикувани в The Lancet.
Заради стреса и устройствата: Все по-рано увреждаме зрението си
Дефицитът на лимбални стволови клетки (LSCD) е тежко заболяване, при което загубата на функциониращи стволови клетки в ръба на роговицата води до увреждане на зрението. Обикновено лимбалните клетки възстановяват роговицата, но при тяхна липса фиброзна тъкан се натрупва на повърхността на роговицата, което в крайна сметка причинява загуба на зрението.
Произведоха капки за очи, които заменят очилата и контактните лещи
За трансплантация изследователите са отгледали епителни листове на роговицата (iCEPS) от индуцирани плурипотентни стволови клетки, използвайки метод, който имитира някои от процесите по време на естественото развитие на очите. Този метод генерира функционални клетки на роговицата с ниска имуногенност, намалявайки необходимостта от съвпадение на човешки левкоцитен антиген и дългосрочна имуносупресия.
Проучването включва четирима пациенти с дефицит на лимбални стволови клетки. Екипът отстрани фиброзна тъкан от роговицата и след това трансплантира получения iCEPS върху засегнатите области. Последвалият 2-годишен мониторинг не разкри сериозни странични ефекти. Малките усложнения бяха разрешени без последствия. Всички пациенти отбелязаха значително подобрение на зрението, а при трима заболяването прогресира до по-лека фаза. Един пациент с по-тежка форма първоначално се подобри, но заболяването се върна към изходното ниво след една година.
Резултатите от проучването показват, че трансплантацията на iCEPS не само стабилизира роговицата, но и възстановява зрението, което значително подобрява ежедневието а пациентите. Най-благоприятните ефекти са при тези, получаващи циклоспорин, което може да показва предотвратяване на латентно имунологично отхвърляне.
Редактор: Виктория Гетова