Темата беше обсъдена от експерти и евродепутати в Брюксел

Може ли европейският закон за свобода на медиите да подобри медийната среда в България. Темата беше обсъдена от експерти и евродепутати в Брюксел. В доклад, озаглавен „Невидимата ръка на медийната цензура на Балканите”, независими наблюдатели посочиха, че европейските актове може да не постигнат целите си, ако липсва политическа воля и способност за прилагането им от медийните регулатори.

Дискусия за свободата на словото и етичните принципи на журналистиката в модерните общества

За първи път в историята си тази година Европейският съюз прие закон, който да защитава медийната свобода в страните членки. Според председателя на Европейския парламент Роберта Мецола подкрепата за свободните медии е най-силното оръжие срещу пропагандата.

„Свободните медии са живителната кръв на всяка демокрация. Без нея не може да има никаква свобода, а само илюзия за свобода. Наш дълг е да я защитим. И не става въпрос за тривиалност или морал, това е крайъгълният камък на нашия начин на живот”, посочи Мецола.

„В този свят на дезинформация, на толкова много несигурност, е изключително важно особено младите поколения да получат такова образование, което да подтикне към критично мислене”, е мнението на евродепутата от ГЕРБ, ЕНП, Андрей Ковачев.

Саморегулация и етика в медиите: СЕМ с нов меморандум за сътрудничество

Докладът на Балканската инициатива за медийна свобода обаче посочва, че политически свързаната медийна собственост и държавната намеса могат да подкопаят защитата, която цели да даде европейският закон в страните от региона.

„В много европейски държави виждаме, че хватката на правителствата върху медиите става много силна. И когато законът е национален, той отразява волята на правителството, волята на управляващите, волята на силните на деня. И не гарантира медиен плурализъм”, посочи евродепутатът от ПП-ДБ, ЕНП, Радан Кънев.

„Медийната свобода и медийните стандарти в България се подобряват, но регулацията на медиите трябва да бъде подобрена. А и гражданите на България трябва да изискват високи стандарти от своите медии. Брюксел може да помогне с това”, каза Питър Хорокс - бивш директор на BBC World Service и член на британския медиен регулатор.

Докладът предупреждава, че непоследователното прилагане на европейските стандарти може да остави обществото несигурно кой в крайна сметка контролира основните медии.

Редактор: Георги Генов