Снимка: БТА
Само за три дни милионният град се оказа в ръцете на бунтовниците
Вторият по големина град в Сирия падна под контрола на противниците на президента Башар Асад. Овладяването на Алепо стана бързо и изненадващо - само за три дни. Основната работа в неочакваната офанзива на бунтовниците беше свършена от една джихадистка групировка. Тя се казва „Хаят Тахрир ал Шам” (ХТШ), но зад това име се крие по-дълга история. Британската обществена медия Би Би Си припомня кои бяха в миналото ХТШ.
Сегашната въоръжена група е наследник на една от най-ефективните и безмилостни джихадистки организации в гражданската война в Сирия. Тя беше създадена в самото начало на конфликта и носеше името „Джабат ал Нусра” или „Фронт ал Нусра”. Това беше радикална салафистка организация, в основаването на която участваше прочулият се като лидер на „Ислямска държава” Абу Бакр ал Багдади.
„Ал Нусра” официално бяха един от сирийските клонове на терористичната мрежа „Ал Кайда”. Движещата сила в организацията не бяха исканията за гражданските права и свободи, за които настояваха много от разбунтувалите се срещу режима на Асад обикновени граждани на Сирия. Мотивацията на „Фронт ал Нусра” беше типична джихадистка идеология за налагането на консервативен ислям по целия свят по пътя на въоръжената борба.
Бунтовниците в Сирия влязоха в Алепо
През годините „Фронт ал Нусра” промени своята принадлежност. През 2016 г. лидерът на групировката разпусна организацията. Той обяви, че групата вече няма връзки с „Ал Кайда” и не се счита за неин клон. От „Ал Кайда” също обявиха, че се разделят с групата. „Фронт ал Нусра” беше разпуснат и беше създадена сегашната организация. Беше обявено, че тя няма връзки с нито една група извън Сирия. Идеята на лидера ѝ Абу Мохамед ал Джавлани беше чрез тази трансформация да премахне основанието на Русия, САЩ и други държави да определят групировката като терористична организация и да провеждат военни операции срещу нея.
Ходът на джихадистите не проработи. Съединените щати официално заявиха, че Вашингтон не вижда основание да променя статута на „Фронт ал Нусра”, които са терористична заплаха не само в Сирия, но и извън нея. Русия също не отчете промяната и продължи да нанася удари от въздуха по джихадистите от новата организация.
Към този момент оценката на експертите беше, че „Ал Нусра” разполага с минимум 5000 и максимум 10 000 бойци, като повечето от тях са сирийци.
Сирийски бунтовници алармират за нарастваща заплаха от дронове самоубийци
Новата групировка, вече под името ХТШ, продължи да се сражава с армията на Башар Асад. Едно от най-големите поражения на джихадистите от ХТШ и останалите бунтовници е точно Алепо. С помощта на руската авиация и финансирани и въоръжавани от Иран милиции, Асад успя да завземе Алепо през 2016 г.
Боевете продължиха активно до 2020 г., като бунтовниците, сред които ХТШ, бяха изтласкани в провинция Идлиб, върху малка част от териториите, които контролираха няколко години по-рано.
През пролетта на 2020 г. активните боеве спряха, след като беше подписана сделка между Русия и Турция. Провинция Идлиб граничи с Турция и обществена тайна беше, че Анкара подпомага бунтовниците там с пари, оръжие и горива, за да продължават съпротивата. Помощ от Турция получаваха и „Ал Нусра”, въпреки че САЩ, Русия, Китай и ЕС ги определят като терористи, а самата Турция настоява, че е държава, която се бори с тероризма.
Сделката сложи край на боевете, но остави „Идлиб” под ръководството на ХТШ и няколко по-малки бунтовнически групи. Около 4 милиона души живеят в този район, като повечето от тях не са местни, а са избягали от родните си места заради войната. Значителна част от тях са хора, които не искат да живеят в Сирия, управлявана от Башар Асад.
Сегашната изненадваща офанзива на ХТШ експертите отдават на няколко фактора. Първият е укрепването на групировката в Идлиб, където тя де факто се явява администрацията на региона. Втори фактор са тежките удари, които понесоха „Хизбула” и други проирански групировки в Ливан и Сирия от армията на Израел. „Хизбула” беше използвана широко в сирийската война и помогна както за оцеляването на режима на Асад, така и за удържането на бунтовниците в Идлиб.
Не е ясно дали инвазията, която Русия започна в Украйна е отклонила ресурси на руската армия от Сирия и дали това може да бъде причислено към причините за офанзивата на ХТШ, но някои експерти включват и това в причините за активизацията на джихадистите.
Друго, което остава неясно, са амбициите на групировката в Алепо. Досега ХТШ не даваше индикации, че иска или е способна да разпали отново конфликта в голям мащаб, или да отправи предизвикателство към режима в Дамаск. Башар Асад контролира по-голямата част от територията на Сирия и наглед излезе победител от войната. Предстои да стане ясно дали отслабването на неговите съюзници е отслабило и режима му дотолкова, че противниците му да преминат в настъпление.